REKLAMA

Pokazali następcę legendarnego robota. Jest przerażająco sprawniejszy niż człowiek

Atlas ma młodszego brata. Nowy robot nie dostał zbyt ambitnego imienia, bowiem Boston Dynamics mówi o nim "elektryczny Atlas". Jednak każdy inny aspekt robota zachwyca: nowy korpus, nieludzkie wygibasy i obietnica zrewolucjonizowania każdego aspektu naszego życia.

18.04.2024 06.37
Pokazali następcę legendarnego robota. Jest przerażająco sprawniejszy niż człowiek
REKLAMA

Zaledwie dzień temu amerykańskie przedsiębiorstwo Boston Dynamics poinformowało o pożegnaniu z dotychczasowym, wieloletnim projektem dwunożnego robota Atlas. Jednak jak można było się spodziewać po sposobie, w jaki Boston Dynamics ogłosiło koniec owego rozdziału w historii firmy, to nie koniec dwunożnych robotów.

Na ogłoszenie następcy Atlasa nie trzeba było czekać długo. Bo zaledwie dzień później amerykańskie przedsiębiorstwo ogłosiło powstanie... kolejnego Atlasa.

REKLAMA

Koniec HD Atlasa. Boston Dynamics prezentuje następcę: elektrycznego Atlasa

Jak poinformowało na swoim blogu Boston Dynamics, nowy robot to elektryczna wersja Atlasa zbudowana przy wsparciu Hyundaia. Elektryczny Atlas czerpie garściami od starego, hydraulicznego Atlasa (HD Atlas), który był w stanie wykonywać liczne akrobacje, podnosić i przenosić przedmioty. Nowa maszyna ma potrafić to i znacznie więcej, a zarazem być programowalna do szerokiego zakresu czynności, zależnie od potrzeb klientów.

Atlas może przypominać kształtem człowieka, ale wyposażyliśmy robota tak, aby poruszał się w najbardziej efektywny sposób, aby wykonać zadanie i jednocześnie nie być ograniczonym ludzkim zakresem ruchu. Atlas będzie poruszał się w sposób przekraczający ludzkie możliwości.

Boston Dynamics nie wypowiedział się na temat technicznej specyfikacji maszyny, jej kosztu czy dostępności, jednak krótkie wideo opublikowane przez firmę pokrywa się z wypowiedzią na blogu.

Oprócz oczywistej zmiany wyglądu - która wyszła Atlasowi na dobre, czyniąc go mniej masywnym i zasłaniając kable, w oczy rzuca się niezwykła ruchliwość robota. Elektryczny Atlas potrafi nie tylko chodzić jak człowiek, ale także wyginać swoje "stawy" w przeciwnym kierunku, obracać głową i kończynami o 360 stopni czy samodzielnie wstać obracając nogi w przeciwnym kierunku.

Jak zapowiada Boston Dynamics, możemy oczekiwać kolejnych pokazów tego "co naprawdę potrafi najbardziej dynamiczny robot humanoidalny na świecie - w laboratorium, w fabryce i w naszym życiu".

REKLAMA

Więcej na temat robotów Boston Dynamics:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA