REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Psy-roboty służą już w wojsku. Patrolują przylądek Canaveral i pilnowały lotnisk

Są wiernymi przyjaciółmi, reagują na komendy głosowe, chodzą na czterech łapach. Psy-roboty coraz częściej służą w wojsku. Armia amerykańska przygotowuje się do przyjęcia ich jako standardowego wyposażenia. Póki co psy-roboty pilnują przylądka Canaveral, skąd startują amerykańskie rakiety kosmiczne.

13.10.2022
8:43
Psy-roboty służą już w wojsku. Patrolują przylądek Canaveral i pilnowały lotnisk
REKLAMA

Roboty kojarzą nam się głównie z doskonałymi maszynami produkowanymi przez firmę Boston Dynamics. Na targach AUSA w Stanach Zjednoczonych swoją wersję psa-robota zaprezentowała firma Ghost Robotics.

REKLAMA

Model, nazwany Vision 60 Q-UGV, to - jak głosi oficjalny opis - "robot do zastosowań obronnych, na każdą pogodę, do użytku w szerokim zakresie środowisk miejskich i naturalnych".

Vision 60 od Ghost Robotics możecie zobaczyć na filmie niżej.

Psy-roboty Ghost Robotics Vision 60 Q-UGV pilnują kosmodromu na przylądku Canaveral

Natomiast Siły Kosmiczne Stanów Zjednoczonych testują psy-roboty Vision 60 w jednostce Space Launch Delta 45. Jest ona odpowiedzialna za wszystkie operacje startów rakiet kosmicznych z Kennedy Space Center i przylądka Canaveral. 

Ghost Robotics Vision 60 Q-UGV mogą być wyposażone w szeroką gamę czujników optycznych i akustycznych, dzięki czemu mogą służyć jako zautomatyzowane "oczy i uszy" wokół wrażliwych instalacji, takich jak baza sił kosmicznych. Roboty mogą działać autonomicznie lub być obsługiwane przez człowieka, a nawet reagować na polecenia głosowe.

Ghost Robotics Vision 60 Q-UGV

Roboty - psy mogą również służyć jako zminiaturyzowane węzły komunikacyjne, przenoszące anteny do szybkiego rozszerzania sieci poza istniejącą infrastrukturę lub w miejscach, w których taka infrastruktura nie istnieje.

Space Launch Delta 45 wykorzystuje psy-roboty między innymi do patrolowania, co pozwala zaoszczędzić wiele godzin pracy ludzi. 

Roboty zostały wcześniej przetestowane przez Siły Powietrzne Stanów Zjednoczonych gdzie zajmowały się patrolowaniem lotnisk. Wzięły też udział w dużym teście sieci i udostępniania danych w ramach Advanced Battle Management System (ABMS).

To zaawansowany system zarządzania bitwą, gdzie dowódca ma do dyspozycji informacje dostarczane w czasie rzeczywistym przez wszystkie oddziały, pojedyncze pojazdy, drony, żołnierzy i roboty.

Ghost Robotics Vision 60 Q-UGV
REKLAMA

W tym teście psy-roboty w bazie sił powietrznych Nellis w stanie Nevada w czasie rzeczywistym dostarczały dane (obraz, dźwięk, położenie) dotyczące ataków dowództwu, które mieściło się na Florydzie. Co ciekawe, dane były przesyłane za pomocą łączy satelitarnych Starlink.

Ghost Robotics Vision 60 Q-UGV są odporne na wodę i trudne warunki pogodowe. Do psa-robota można nawet przyczepić ogon z silnikiem przepływowym, który umożliwia im pływanie.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA