REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Militaria

Broń mikrofalowa działa z prędkością światła. Drony hurtowo spadają z nieba

Na targach broni AUSA zaprezentowano najnowszy system broni mikrofalowej przeznaczonej do niszczenia elektroniki przeciwnika. System najlepiej sprawdza się w niszczeniu dronów, ale może dosłownie usmażyć także inne cele.

12.10.2022
12:01
Broń mikrofalowa działa z prędkością światła. Drony hurtowo spadają z nieba
REKLAMA

Broń mikrofalowa ma wiele plusów. Przy wielu dronach w roju nie trzeba strzelać do każdego celu pojedynczo, a niszczonych jest od razu wiele maszyn. Kolejna sprawa to amunicja, która w tym przypadku się nie kończy, choć oczywiście potrzebne jest ciągłe zasilanie. Odpada jednak transport pocisków i przeładowanie.

REKLAMA

Kolejna sprawa to prędkość działania. Tu trzeba przyznać, że mikrofale nie mają sobie równych. Rozchodzą się z prędkością światła, więc najszybsze nawet rakiety czy pociski działają przy nich jak żółw.

Broń mikrofalowa wysyła krótki impuls energii elektromagnetycznej o dużej mocy, niszcząc, a bardziej obrazowo - smażąc, wszelką elektronikę w dronach, jednocześnie dosłownie zrzucając je z nieba.

Jak wygląda taki sprzęt w trakcie w akcji możecie zobaczyć na filmie niżej.

Broń mikrofalowa w akcji

General Dynamics Land Systems przedstawił swój mobilny system obrony powietrznej krótkiego zasięgu (M-SHORAD) na trwających właśnie targach uzbrojenia AUSA w Stanach Zjednoczonych. To okazja to zaprezentowania wielu nowinek technologicznych.

Broń mikrofalowa zwalcza też pociski manewrujące

System broni mikrofalowej dużej mocy został zamontowany na podwoziu kołowego transportera opancerzonego Stryker. Przenosi on tablicę mikrofalową dużej mocy Leonidas firmy Epirus.

Leonidas wykorzystuje półprzewodnikową, definiowaną programowo technologię mikrofalową o dużej mocy (HPM). Sam potrafi wykrywać i lokalizować cele.

Producent zapewnia, że technologia broni mikrofalowej jest skuteczna w walce z szeregiem zagrożeń elektronicznych wykraczających poza zwykłe drony. Dotyczyć to może np. pocisków manewrujących czy nawet śmigłowców, albo łączności wroga.

REKLAMA

Oczywiście wiązka mikrofalowa jest regulowana i posiada precyzję, aby zneutralizować pojedynczy system w ciasnych, zatłoczonych własnymi dronami przestrzeniach lub wyłączyć wiele zagrożeń na dużym obszarze.

System broni mikrofalowej skutecznie przeszedł w ostatnim czasie szereg skomplikowanych testów terenowych i bezproblemowo pokonał poszczególne cele oraz roje dronów.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA