REKLAMA

Robot Atlas zachwycał nas przez prawie dekadę. Teraz czas go pożegnać

Po ponad 11 latach rozwoju projektu Boston Dynamics kończy ze swoją sztandarową maszyną, robotem Atlas. Z opisu pożegnalnego nagrania można jednak wywnioskować, że Atlas był jedynie rozdziałem i amerykańskie przedsiębiorstwo jeszcze nas zaskoczy.

17.04.2024 14.45
Robot Atlas zachwycał nas przez prawie dekadę. Teraz czas go pożegnać
REKLAMA

Boston Dynamics to firma zajmująca się inżynierią i robotyką, która wsławiła się przede wszystkim poprzez prezentacje możliwości robota Atlas. Choć w ciągu ponad 30 lat istnienia firmy przez laboratorium badawcze i deski kreślarskie inżynierów przewinęły się liczne roboty - w tym robopies, obecnie służący w policji i wojsku, to żadna maszyna nie zdobyła takiego zainteresowania jak Atlas.

Jednak wszystko ma swój koniec, i Atlas nie jest tu wyjątkiem. Firma oficjalnie żegna się z robotem.

REKLAMA

To koniec Atlasa. Boston Dynamics żegna się z maskotką

Atlas to dwunożny robot skonstruowany przez przedsiębiorstwo Boston Dynamics przy wsparciu i kierownictwu DARPA. Pierwowzorem Atlasa był robot PETMAN - humanoidalna maszyna Boston Dynamics, na której testowano skuteczność odzieży ochronnej mającej chronić przed żrącymi chemikaliami. Atlasa zaprezentowano oficjalnie w 2013 r., a ówczesny dyrektor programu w DARPA, Gill Pratt, porównał prototypową wersję maszyny do małego dziecka, mówiąc, że "roczne dziecko ledwo chodzi, roczne dziecko często się przewraca… w tym miejscu jesteśmy teraz".

Prototypową, gdyż w 2016 r. Altas doczekał się nowej wersji, która lepiej przemieszcza się po trudnym terenie, jest w stanie wykonywać wiele akrobacji takich jak gwiazda czy salto, a w omijaniu przeszkód pomaga mu seria czujników, w tym czujnik LIDAR. To właśnie ta wersja Atlasa od dobrych kilku lat stale gościła na kanale YouTube firmy, zachwycając widzów możliwościami.

Więcej na temat robota Atlas Boston Dynamics:

16 kwietnia firma Boston Dynamics oficjalnie ogłosiła pożegnanie z robotem. Zrobiła to poprzez opublikowanie w serwisie YouTube ostatniego nagrania z popisami maszyny.

Przez prawie dekadę Atlas pobudzał naszą wyobraźnię, inspirował kolejne pokolenia inżynierów robotyki i przeskakiwał bariery techniczne w tej dziedzinie. Teraz nadszedł czas, aby nasz hydrauliczny robot Atlas odpoczął i zrelaksował się.

Czytamy w opisie ostatniego filmu z Atlasem

Lecz aby nie było zbyt patetycznie, pożegnalne nagranie to mieszanka zarówno najbardziej imponujących pokazów Atlasa, jak i najbardziej spektakularnych wpadek, upadków i niespodziewanych zachowań robota.

REKLAMA

Co dalej? Boston Dynamics nie poinformował, jakie są kolejne plany firmy na rozwój humanoidalnych maszyn. Jednak biorąc pod uwagę ostatnie zdanie w opisie filmu - "spójrz na wszystko, co do tej pory osiągnęliśmy" - Atlas to jedynie rozdział w rozwoju maszyn amerykańskiego przedsiębiorstwa.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA