REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Technologie

Wideo dnia: robot Boston Dynamics biega po torze przeszkód i robi przewrót w tył

Trochę fascynujące, trochę przerażające. Robot Boston Dynamics potrafi bez problemu pokonać tor przeszkód, a nawet zrobić backflipa.

18.08.2021
6:23
Boston Dynamics - robot Atlas nauczył się parkouru
REKLAMA

Widzieliśmy już, jak Atlas – humanoidalny robot autorstwa Boston Dynamics – wyczynia rzeczy niezwykle, np. wykonuje proste akrobacje czy układy taneczne. Jednak to, co dziś zaprezentowali inżynierowie z BD, zapiera dech w piersiach.

REKLAMA

Robo-parkour, czyli Atlas na torze przeszkód.

Dotychczasowe próby wykonywania akrobacji przez Atlasa były imponujące, ale nieco pokraczne. Robot poruszał się na nich relatywnie wolno, w bardzo mechaniczny, niezbyt ludzki sposób. Tymczasem dziś Atlas potrafi to:

Robot Atlas od Boston Dynamics

Na filmie widać, jak robot Boston Dynamics pokonuje tor przeszkód jak z przymiarki do Ninja Warrior, z pochyłymi platformami i wąskimi przejściami. Robi to dość szybko, z ogromną płynnością i gracją, skacząc z przeszkody na przeszkodę, zeskakując i wskakując na kolejne skrzynie i platformy. Na wideo widać, jak dwa roboty pokonują tor przeszkód i kończą bieg zgrabnym backflipem. Tak, robot Boston Dynamics potrafi zrobić przewrót w tył z zeskoku jak rasowy parkourowiec.

W informacji towarzyszącej nagraniu inżynierowie BD tłumaczą, że choć takie akrobacje mogą nie mieć zastosowania komercyjnego, tak mają ogromne znaczenie praktyczne. Robot na tym torze przeszkód uczy się balansować i pokonywać przeszkody i choć oczywiście to słowo nie pada ani razu w całym tekście, łatwo się domyślić, że takie umiejętności są bezcenne w potencjalnych zastosowaniach bojowych (choć oczywiście Boston Dynamics odżegnuje się od wykorzystania ich robotów w sektorze militarnym).

Atlas jeszcze nie jest doskonały, ale idzie mu coraz lepiej.

REKLAMA

Jeśli po obejrzeniu powyższego wideo myślisz „wszyscy zginiemy”, uspokajam – do robokalipsy mamy jeszcze trochę czasu. W komunikacie inżynierowie piszą, iż w pełni udane pokonanie kursu udaje się Atlasowi mniej więcej w połowie prób. Robotowi zdarza się też tracić równowagę i przewracać na „twarz”.

Patrząc jednak na to, jak ogromne postępy poczyniły roboty Boston Dynamics – zarówno Atlas, jak i robo-pies Spot – tempo rozwoju tych projektów jest imponujące. Jednocześnie jednak, przy całej fascynacji tym niezwykłym dziełem techniki, trudno patrzeć na powyższe nagrania i nie odnieść wrażenia, że pisarze sci-fi mieli rację. Czeka nas przyszłość, w której rozróżnienie człowieka i robota będzie trudne lub wręcz niemożliwe. O ile nie zabije nas katastrofa klimatyczna, to ta przyszłość może wcale nie być taka znowu odległa.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA