REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka

Robot Atlas daje czadu na nowym filmie. Oby nigdy się nie zbuntował, bo mamy przekichane

Sam buduje sobie drogę, skacze po niej i sprawnie podaje człowiekowi narzędzia. Zapewne Atlas jeszcze nie wyleje stropów, ale Boston Dynamics już pracuje nad kolejnymi zastosowaniami robota.

19.01.2023
9:11
Robot Atlas daje czadu na nowym filmie. Oby nigdy się nie zbuntował, bo mamy przekichane
REKLAMA

Boston Dynamics ma na swoim koncie już kilka imponujących robotów. Mowa tu m.in o Spocie, robo-psie, który służy obecnie w nowojorskiej straży pożarnej czy Cassie, robocie zaprojektowanym do długodystansowych biegów.

REKLAMA

Jednym z najbardziej znanych projektów amerykańskiej firmy jest humanoidalny robot Atlas stworzony i rozwijany na zlecenie Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) Stanów Zjednoczonych. Pomimo ścisłego powiązania z resortem obrony, Atlas nie jest śmiercionośną bronią, a całkiem zręcznym robotem, który potrafi tak pokonać tor przeszkód, jak i tańczyć. We właśnie udostępnionym wideo inżynierowie chwalą się nową częścią ciała Atlasa i nabytą przez niego umiejętnością.

Atlas od Boston Dynamics popisuje się na budowie

W nowo opublikowanym wideo Boston Dynamics prezentuje symulację sytuacji, w której pracownik budowy zapomina narzędzi. Mężczyzna za pomocą tabletu wydaje Atlasowi polecenie, aby ten przyniósł torbę z niezbędnymi mu przedmiotami.

Humanoidalny robot nie tylko wykonuje polecenie, ale także sam toruje sobie do niego człowieka, przenosząc i przesuwając elementy konstrukcji.

Wprawne oko, które śledziło poprzednie przygody Atlasa, zobaczy jedną, ważną zmianę: maszyna właśnie otrzymała prymitywne dłonie, które pozwoliły jej na zarówno efektywne poruszanie się w terenie, jak i wykonanie polecenia dostarczenia narzędzi.

Film ten jest także otwarciem nowego rozdziału w pracach nad Atlasem, gdyż dotychczas inżynierowie skupiali się jedynie na zdolnościach motorycznych maszyny: chodzie, biegu, utrzymaniu równowagi i dostosowywania chodu do zmieniających się warunków.

Nie myślimy już jedynie o tym, jak sprawić by robot dynamicznie poruszał się po środowisku, tak jak robił to podczas parkouru i tańca. Teraz chcemy, by Atlas zaczął działać i myślimy nad tym, jak sprawić by Atlas widział i manewrował pomiędzy i z obiektami w środowisku, przy jednoczesnym zachowaniu jego charakterystycznej wydajności pracy.

- mówi Scott Kuirdensma, szef zespołu odpowiedzialnego za Atlas

Atlas to robot, który przebiegł długą drogę

Choć najbardziej znane wideo prezentujące dwunożnego humanoidalnego robota zostały opublikowane w ciągu ostatnich dwóch lat, w rzeczywistości projekt liczy sobie już niemal dekadę.

Starszym bratem Atlasa jest robot PETMAN, zaprezentowany po raz pierwszy w październiku 2009 roku przez Boston Dynamics. PETMAN został zaprojektowany z myślą o testowaniu specjalnych ubrań tworzonych na zlecenie armii Stanów Zjednoczonych. Maszyna była w stanie symulować zachowanie ludzkiego ciała w ubraniach: kontrolować temperaturę, wilgotność oraz pocić się.

Pierwsza wersja Atlasa ujrzała światło dzienne 11 czerwca 2013 roku. Projekt finansowany przez Pentagon garściami czerpał z osiągnięć PETMANA i docelowo miał służyć ratownictwu w warunkach, w których nie przetrwałby człowiek.

REKLAMA

Z kolei Atlas, jakiego znamy, w lutym będzie obchodził siódme urodziny. 24 lutego 2016 roku Boston Dynamics pokazało światu nową wersję humanoidalnego robota. W tym wydaniu Atlas jest o głowę niższy od swojego poprzednika, za to wyposażono go w czujniki we wszystkich kończynach, które pozwalają mu na poruszanie się w każdym terenie. Dzięki czujnikom LIDAR maszyna jest w stanie sprawnie manewrować i przemieszać obiekty, nawet gdy one same znajdują się w ruchu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA