REKLAMA

Robot Atlas daje czadu na nowym filmie. Oby nigdy się nie zbuntował, bo mamy przekichane

Sam buduje sobie drogę, skacze po niej i sprawnie podaje człowiekowi narzędzia. Zapewne Atlas jeszcze nie wyleje stropów, ale Boston Dynamics już pracuje nad kolejnymi zastosowaniami robota.

Robot Atlas daje czadu na nowym filmie. Oby nigdy się nie zbuntował, bo mamy przekichane
REKLAMA

Boston Dynamics ma na swoim koncie już kilka imponujących robotów. Mowa tu m.in o Spocie, robo-psie, który służy obecnie w nowojorskiej straży pożarnej czy Cassie, robocie zaprojektowanym do długodystansowych biegów.

REKLAMA

Jednym z najbardziej znanych projektów amerykańskiej firmy jest humanoidalny robot Atlas stworzony i rozwijany na zlecenie Agencji Zaawansowanych Projektów Badawczych Departamentu Obrony (DARPA) Stanów Zjednoczonych. Pomimo ścisłego powiązania z resortem obrony, Atlas nie jest śmiercionośną bronią, a całkiem zręcznym robotem, który potrafi tak pokonać tor przeszkód, jak i tańczyć. We właśnie udostępnionym wideo inżynierowie chwalą się nową częścią ciała Atlasa i nabytą przez niego umiejętnością.

Atlas od Boston Dynamics popisuje się na budowie

W nowo opublikowanym wideo Boston Dynamics prezentuje symulację sytuacji, w której pracownik budowy zapomina narzędzi. Mężczyzna za pomocą tabletu wydaje Atlasowi polecenie, aby ten przyniósł torbę z niezbędnymi mu przedmiotami.

Humanoidalny robot nie tylko wykonuje polecenie, ale także sam toruje sobie do niego człowieka, przenosząc i przesuwając elementy konstrukcji.

Wprawne oko, które śledziło poprzednie przygody Atlasa, zobaczy jedną, ważną zmianę: maszyna właśnie otrzymała prymitywne dłonie, które pozwoliły jej na zarówno efektywne poruszanie się w terenie, jak i wykonanie polecenia dostarczenia narzędzi.

Film ten jest także otwarciem nowego rozdziału w pracach nad Atlasem, gdyż dotychczas inżynierowie skupiali się jedynie na zdolnościach motorycznych maszyny: chodzie, biegu, utrzymaniu równowagi i dostosowywania chodu do zmieniających się warunków.

Nie myślimy już jedynie o tym, jak sprawić by robot dynamicznie poruszał się po środowisku, tak jak robił to podczas parkouru i tańca. Teraz chcemy, by Atlas zaczął działać i myślimy nad tym, jak sprawić by Atlas widział i manewrował pomiędzy i z obiektami w środowisku, przy jednoczesnym zachowaniu jego charakterystycznej wydajności pracy.

- mówi Scott Kuirdensma, szef zespołu odpowiedzialnego za Atlas

Atlas to robot, który przebiegł długą drogę

Choć najbardziej znane wideo prezentujące dwunożnego humanoidalnego robota zostały opublikowane w ciągu ostatnich dwóch lat, w rzeczywistości projekt liczy sobie już niemal dekadę.

Starszym bratem Atlasa jest robot PETMAN, zaprezentowany po raz pierwszy w październiku 2009 roku przez Boston Dynamics. PETMAN został zaprojektowany z myślą o testowaniu specjalnych ubrań tworzonych na zlecenie armii Stanów Zjednoczonych. Maszyna była w stanie symulować zachowanie ludzkiego ciała w ubraniach: kontrolować temperaturę, wilgotność oraz pocić się.

Pierwsza wersja Atlasa ujrzała światło dzienne 11 czerwca 2013 roku. Projekt finansowany przez Pentagon garściami czerpał z osiągnięć PETMANA i docelowo miał służyć ratownictwu w warunkach, w których nie przetrwałby człowiek.

REKLAMA

Z kolei Atlas, jakiego znamy, w lutym będzie obchodził siódme urodziny. 24 lutego 2016 roku Boston Dynamics pokazało światu nową wersję humanoidalnego robota. W tym wydaniu Atlas jest o głowę niższy od swojego poprzednika, za to wyposażono go w czujniki we wszystkich kończynach, które pozwalają mu na poruszanie się w każdym terenie. Dzięki czujnikom LIDAR maszyna jest w stanie sprawnie manewrować i przemieszać obiekty, nawet gdy one same znajdują się w ruchu.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA