Nowość w mObywatelu. Wiemy, kiedy cały kraj skorzysta
Coraz większej liczbie osób mObywatel pomaga rozliczyć się z urzędami. To jednak dopiero pilotaż. Minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski poinformował, kiedy usługa obejmie całą Polskę.
Mieszkańcy gmin i miejscowości uczestniczących w pilotażu mają możliwość opłacania pięciu rodzajów zobowiązań: podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku leśnego od osób fizycznych oraz podatku rolnego od osób fizycznych. Od niedawna możliwe jest to nie tylko Blikiem, ale też kartami płatniczymi.
Póki co pilotaż obejmuje ponad 50 polskich gmin, a wkrótce dołączą kolejne. Kiedy opcja będzie dostępna w całym kraju?
W tym roku skończą się pilotaże
- W pierwszej połowie 2025 r. chcemy przeprowadzić niezbędną legislację w tej sprawie, a do końca roku usługa miałaby objąć cały kraj – ogłosił podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu szef resortu Krzysztof Gawkowski.
Czyli jeszcze trochę trzeba będzie poczekać. Jeżeli chcecie sprawdzić, czy wasza gmina bierze udział w testach, a co za tym idzie możecie rozliczać się z urzędami w mObywatelu, zajrzyjcie na rządową stronę. Tam dostępny jest lista wszystkich uczestników pilotażu.
Przeczytaj więcej o tym, co potrafi aplikacja mObywatel:
Przy okazji przypominamy, że mObywatel jest przydatną usługą nie tylko dla dorosłych. Właśnie zaczął się rok szkolny, a z rządowej aplikacji korzystać mogą również niepełnoletni. Co prawda osoby poniżej 18 roku życia nie mogą korzystać z pełnego zakresu funkcji aplikacji, jednak mają możliwość dodania swojej legitymacji szkolnej (mLegitymacji), co przynosi wiele korzyści.