REKLAMA

mObywatel z funkcją, na którą wielu czekało. Tak teraz rozliczysz się z urzędami

Rozliczanie się z urzędami skarbowymi w mObywatelu stało się prostsze. Ministerstwo Cyfryzacji dodało nową funkcję, z której skorzystać mogą mieszkańcy 50 polskich gmin. I już zapowiada kolejną.

mobywatel
REKLAMA

Jak ogłosiło Ministerstwo Cyfryzacji w aplikacji mObywatel użytkownicy mogą teraz regulować swoje zobowiązania wobec urzędów nie tylko za pomocą Blika, lecz również z wykorzystaniem kart płatniczych.

REKLAMA

–  Aplikacja mObywatel jest nieustannie rozwijana i ulepszana, aby jeszcze bardziej ułatwić życie obywatelom. Wprowadzenie kolejnych opcji płatności ma zwiększać wygodę i dostępność usług publicznych. Naszym celem jest, aby każdy mógł załatwiać swoje sprawy urzędowe szybko i bez zbędnych komplikacji - powiedział wicepremier i minister cyfryzacji Krzysztof Gawkowski podczas konferencji prasowej.

Wcześniej wprowadzono płatność Blikiem. I Polacy chętnie z niej korzystali. Ze statystyk resortu wynika, że na koniec lipca 2024 r. zrealizowano za pomocą ePłatności aż 78 300 transakcji Blikiem. Teraz będzie można dokonywać płatności kartami.

Wprowadzenie płatności kartami w aplikacji mObywatel to kolejny krok w rozwoju naszej platformy. Chcemy wyjść naprzeciw oczekiwaniom mieszkańców i w jak największym stopniu ułatwić im regulowanie opłat urzędowych. Poszerzamy wachlarz metod płatności i już pracujemy nad kolejnymi rozwiązaniami, które sprawią, że kontakt z urzędem będzie szybki, bezpieczny i bezproblemowy. W Centralnym Ośrodku Informatyki tworzymy usługi, które ułatwiają obywatelom codzienne kontakty z administracją

– mówi Karolina Matysiak, dyrektorka ds. rozwoju usług płatniczych w Centralnym Ośrodku Informatyki.

Pełna lista urzędów uczestniczących w programie ePłatności jest widoczna na rządowej stronie.

"Wkrótce dołączą kolejne" - dodaje resort

Mieszkańcy gmin i miejscowości uczestniczących w pilotażu mają możliwość opłacania pięciu rodzajów zobowiązań: podatku od nieruchomości, opłaty za gospodarowanie odpadami komunalnymi, łącznego zobowiązania pieniężnego, podatku leśnego od osób fizycznych oraz podatku rolnego od osób fizycznych.

REKLAMA

Ministerstwo chce, aby mieszkańcy mogli rozliczać się również za pomocą portfeli cyfrowych Apple Pay i Google Pay. Na tę opcję trzeba będzie jednak trochę poczekać, bo ruszyć ma „w przyszłym roku”. Orientacyjny termin nie jest jeszcze znany, więc nie wiadomo, czy chodzi o początek, czy dalsze miesiące.

ePłatności to jedna z ważniejszych funkcji, jaką oferuje mObywatel. Możliwość łatwego i bezpiecznego płacenia z poziomu aplikacji za sprawy urzędowe to nie tylko ułatwienie dla obywateli, ale przede wszystkim duże usprawnienie dla samorządów. W dobie postępu technologicznego tego typu rozwiązania stają się kluczowe dla sprawnego funkcjonowania nowoczesnego państwa i społeczeństwa. Współpraca Ministerstwa Cyfryzacji i Fundacji w zakresie wdrożenia ePłatności w ramach mObywatela odpowiada na wyzwania Cyfrowej Dekady 2030 w obszarze cyfryzacji usług publicznych. Polska ma potencjał, by stać się liderem w tym obszarze i wzorem dla innych europejskich krajów

– komentuje Joanna Erdman, prezeska zarządu Fundacji Polska Bezgotówkowa.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA