Technologia na pomoc rannym żołnierzom. Polscy naukowcy stworzyli coś niesamowitego
Polscy naukowcy stworzyli coś, co może zmienić oblicze medycyny wojennej. Inteligentny system Milgeomed, wynik współpracy czołowych polskich instytucji, to prawdziwy przełom technologiczny. To narzędzie, które nie tylko lokalizuje rannych na polu walki, ale także pozwala na szybką ocenę ich stanu zdrowia i koordynację działań ratowniczych. Premiera tego innowacyjnego rozwiązania już wkrótce podczas Międzynarodowego Salonu Przemysłu Obronnego w Kielcach.
Wyobraźmy sobie sytuację, w której każdy ranny żołnierz na polu walki ma na sobie urządzenie, które przekazuje informacje o jego stanie zdrowia bezpośrednio do centrum dowodzenia, a do jego ratowania wykorzystywany jest dron, który stawia diagnozę. To już rzeczywistość, dzięki polskim inżynierom i naukowcom, którzy stworzyli Milgeomed.
Polska na światowej mapie innowacji
Milgeomed to nie tylko polskie osiągnięcie, ale także dowód na to, że nasz kraj jest w czołówce światowych badań nad nowymi technologiami dla bezpieczeństwa. To rozwiązanie ma potencjał, aby zmienić sposób, w jaki prowadzone są działania ratownicze na całym świecie.
Milgeomed to innowacyjna metoda zdalnej oceny funkcji życiowych osób poszkodowanych, która jednocześnie zwiększa bezpieczeństwo ratowników medycznych.
Wsparciem dla ludzi po raz kolejny okazała się technologia, a dokładnie bezzałogowe statki powietrzne (BSP). Drony wyposażone w kamery, sensory, kapnometr, czyli czujnik pozwalający na detekcję dwutlenku węgla w powietrzu wydychanym przez rannego, oraz radar szumowy nie tylko zlokalizują poszkodowanych, zapewnią podgląd ich aktualnego stanu, ale i ocenią ich funkcje życiowe. I to wszystko zdalnie.
Więcej o polskich technologiach dla wojska przeczytasz na Spider`s Web:
Dron postawi diagnozę
W zaprojektowanym przez naukowców rozwiązaniu drony wesprą ratowników medycznych przede wszystkim w diagnozowaniu. Bezzałogowe statki powietrzne nie tylko zlokalizują poszkodowanych, lecz także wstępnie ocenią ich podstawowe funkcje życiowe i zakres koniecznej pomocy medycznej.
Drony monitorować będą parametry życiowe poszkodowanych, w tym m.in. ruch gałek ocznych czy oddech i bicie serca. To cenne informacje dla ratowników.
Dzięki rozwiązaniu Milgeomed będzie możliwe także m.in. skontaktowanie się z poszkodowanym przez mikrofon czy dostarczenie leków.
Brakowało systemu, który posiadałby zasobniki biomedyczne pozwalające na szybką diagnostykę poszkodowanych na polu walki, a tym samym umożliwiałby wsparcie bezpośrednie zespołów medycznych w bezpiecznym dotarciu do potrzebujących pomocy i przekazywałby bieżące informacje o stanie poszkodowanych. Nasze rozwiązanie jest pierwszym takim na świecie
- mówi dr inż. Paulina Deliś z Wydziału Inżynierii Lądowej i Geodezji Wojskowej Akademii Technicznej.
Centralnym elementem systemu jest Inteligentna Mapa Życia pokazująca na bieżąco stan poszkodowanych, ich parametry życiowe, a także wskazująca, którzy ranni potrzebują pomocy w pierwszej kolejności. Wszystko w czasie rzeczywistym.
Sprawniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej
Mapa Życia stanowi źródło informacji dla operatorów systemu, operatorów dronów i ratowników medycznych. Dzięki danym z kamer i sensorów biomedycznych umożliwia szybkie i skuteczne działanie, nawet w trudnych warunkach.
Dane z Inteligentnej Mapy Życia stanowią wsparcie dla zespołów medycznych i są przesyłane do ratowników działających w terenie. Dzięki mapom bezpiecznego dotarcia do poszkodowanych czy dróg ewakuacji medycy mogą dotrzeć do potrzebujących sprawniej i bezpieczniej niż kiedykolwiek wcześniej.
Aplikacja dla dronów
Aby możliwa była integracja wielu różnych urządzeń i statków powietrznych w jednym spójnym systemie informatycznym w projekcie Milgeomed została opracowana specjalna aplikacja. Spełnia ona wymagane w wojskowości najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz umożliwia komunikację z dronami.
Aby jeszcze bardziej zwiększyć skuteczność systemu, twórcy planują zaprojektowanie automatycznego i zdalnie sterowanego pojazdu do ewakuacji poszkodowanych z pola walki, nawet w najtrudniejszych warunkach. Dzięki niemu najciężej ranni będą szybko transportowani do polowego punktu opatrunkowego w bezpiecznej strefie.
Milgeomed to efekt współpracy Wojskowej Akademii Technicznej (lider), Wojskowego Instytutu Medycznego, Instytutu Technicznego Wojsk Lotniczych oraz Investcore Sp. z o.o. Sp.k.
Premiera Milgeomed podczas MSPO w Kielcach to wydarzenie, które z pewnością wzbudzi duże zainteresowanie zarówno w kraju, jak i za granicą. To kolejny dowód na to, że polska nauka i przemysł są w stanie tworzyć innowacyjne rozwiązania, które zmieniają współczesne pole walki.
Główna ilustracja: Ćwiczenia HUZAR-23. Fot. 2 Lubelska Brygada Obrony Terytorialnej