REKLAMA

Kosmiczny śmieć zniszczył im dom. Chcą odszkodowania od NASA

Amerykańska rodzina żąda od NASA ponad 80 tys. dolarów odszkodowania po tym, jak niewielki fragment kosmicznego śmiecia spadł z orbity i rozbił dach ich domu na Florydzie.

24.06.2024 05.30
Kosmiczny śmieć zniszczył im dom. Rodzina domaga się odszkodowania od NASA
REKLAMA

Wyobraź sobie spokojny dzień w swoim domu na Florydzie. Nagle słyszysz głośny huk, a przez dach wpada... kawałek kosmicznego śmiecia. Tak właśnie wyglądało niecodzienne zdarzenie, które przydarzyło się rodzinie Otero z Naples na Florydzie w USA. Teraz domagają się oni odszkodowania od NASA w wysokości ponad 80 000 dolarów.

REKLAMA

Sprawcą całego zamieszania okazał się niewielki, 700-gramowy fragment metalu, który 8 marca 2024 r. spadł z orbity Ziemi i uderzył w dach domu rodziny Otero. Na szczęście nikomu nic się nie stało, ale dach został poważnie uszkodzony. Więcej o tej historii przeczytasz w tekście: Do domu wpadł mu złom z kosmosu. Przebił się przez dwa piętra.

Kosmiczny precedens

NASA potwierdziła kosmiczne pochodzenie obiektu i zidentyfikowała go jako część palety transportowej, która w 2021 r. została wyrzucona z Międzynarodowej Stacji Kosmicznej (ISS) jako śmieci. Paleta zawierała zużyte baterie, a jeden z jej elementów nie spłonął całkowicie podczas wchodzenia w ziemską atmosferę.

Otero złożyli oficjalne roszczenie do NASA, żądając odszkodowania za szkody wyrządzone w ich domu. Argumentują, że agencja kosmiczna ponosi odpowiedzialność za śmieci kosmiczne, które stwarzają zagrożenie dla ludzi i ich mienia.

O problemie kosmicznych śmieci przeczytasz na Spider`s Web:

Problem śmieci kosmicznych nasilił się wraz ze wzrostem ruchu orbitalnego, a reakcja NASA może stanowić precedens dla sposobu rozpatrywania przyszłych roszczeń, stwierdziła w oświadczeniu kancelaria prawnicza Cranfill Sumner, która reprezentuje poszkodowaną rodzinę.

Coraz więcej kosmicznych śmieci

Przypadek rodziny Otero to kolejny przykład rosnącego problemu kosmicznych śmieci. Szacuje się, że wokół Ziemi krąży około 23 000 obiektów o średnicy powyżej 10 cm, a ich liczba stale rośnie. Te odpady stwarzają realne zagrożenie dla satelitów, statków kosmicznych, a nawet dla ludzi na Ziemi.

REKLAMA

NASA i inne agencje kosmiczne podejmują kroki w celu rozwiązania problemu kosmicznych śmieci. Opracowywane są nowe technologie usuwania śmieci z orbity, a także prowadzone są kampanie mające na celu ograniczenie ilości odpadów generowanych podczas misji kosmicznych.

Historia rodziny Otero skłania do refleksji nad konsekwencjami eksploracji kosmosu. Z jednej strony, podbój kosmosu to fascynujące i inspirujące przedsięwzięcie, które poszerza naszą wiedzę o wszechświecie. Z drugiej strony, nie możemy ignorować potencjalnych zagrożeń, jakie stwarzają kosmiczne śmieci. Musimy znaleźć równowagę między chęcią odkrywania kosmosu a odpowiedzialnością za ochronę naszej planety i jej mieszkańców.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA