REKLAMA

Nie garb się - zakrzyczy do ciebie komputer. Skończysz z siedzeniem jak krewetka

Komputer powie ci, żebyś przestał się garbić. Koniec z siedzeniem jak krewetka przed komputerem.

08.06.2024 16.00
jaki laptop gamingowy 3000 zł
REKLAMA

Microsoft pracuje nad nowym ciekawym rozwiązaniem mającym na celu pomóc z problemem nieodpowiedniej postury podczas wielogodzinnego przesiadywania przed komputerem. Oprogramowanie będzie stale analizować to, jak siedzisz. Taka technologia szczególnie w dzisiejszych czasach wydaje się niezwykle potrzebna i wartościowa.

REKLAMA

Komputer na ciebie popatrzy i powie, żebyś przestał się garbić

Na światło dzienne wyszedł patent Microsoftu dot. technologii mającej na celu poprawę postawy. W patencie główne skrzypce grają dwa elementy - kamera (a raczej kamery) oraz komputer (lub inne dowolne urządzenie typu laptop, a nawet smartfon) analizujący postawę. Kamery rejestrują obraz osoby siedzącej lub stojącej oraz przesyłają go do analizy.

W momencie wykonania analizy pojawia się werdykt - jeśli osoba siedzi/stoi poprawnie, to nie dzieje się nic szczególnego, natomiast magia staje się w momencie, gdy siedzi się niepoprawnie. Do gry wchodzi sztuczna inteligencja, która tworzy wirtualną kopię analizowane osoby i wyświetla go na ekranie. Nie jest to zeskanowana sylwetka, a osoba, która siedzi w najbardziej poprawny sposób. Oczywiście we wniosku patentowym jest to przedstawione w najprostszej możliwej formie, ale wiadomo, o co chodzi.

 class="wp-image-4682567"

Na ekranie widać dwa obrazy - zeskanowej osoby z dobrą postawą oraz jej prawdziwy wizerunek. Rozwiązanie Microsoftu nie działa jednorazowo. Jest w stanie monitorować postawę siedzącego (lub stojącego, mamy dziś przecież biurka z elektryczną regulacją) przez określony czas. Dzięki czemu ma umożliwiać analizę z np. kilku godzin, pokazując, jak postawa zmienia się po kilku godzinach pracy przed komputerem. To narzędzie analityczne, dzięki któremu będziemy moglie wyciągać wnioski, np. kiedy zwracać szczególną uwagę na postawę.

Byłby to pewnego rodzaju osobisty trener, który zachęci do odpowiedniego siedzenia lub stania przed komputerem. Szczerze powiedziawszy wątpię, by pomysł ten został ujrzał światło dzienne w najbliższych latach. Dzisiejsza technologia co prawda na to pozwala, ale taka usługa najprawdopodobniej byłaby przetwarzana w chmurze. Wiele osób mogłoby się po prostu nie zgodzić na jego wykorzystanie.

Mimo tego uważam, że to fajny pomysł. Sam staram się dbać o postawę podczas siedzenia/stania przed biurkiem podczas pracy. Wiem jednak, że czasem nie jest to proste.

REKLAMA

Może też cię zainteresować:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA