REKLAMA

Polska instytucja ma bardzo ważny apel w sprawie wyborów. Widzisz takie coś, nie wahaj się zgłosić

W niedzielę odbędą się wybory do Parlamentu Europejskiego. Oprócz głosu możemy się przyczynić do walki z dezinformacją. Oto jak zgłaszać fake newsy w sieci.

07.06.2024 10.11
Polska instytucja ma bardzo ważny apel w sprawie wyborów. Widzisz to, nie wahaj się zgłosić
REKLAMA

NASK szczególnie wie, że okres wyborczy jest trudny w internetowym świecie. Wystarczy spojrzeć na ostatnie wydarzenia, kiedy to Polacy dowiedzieli się o rzekomej mobilizacji, chociaż tak naprawdę doszło do włamania do Polskiej Agencji Prasowej. Polska jest jednym z najbardziej atakowanych w cyberprzestrzeni państw na całym świecie. Trolle bez skrupułów publikują i propagują fake newsy w sieci.

REKLAMA

NASK mówi gdzie zgłaszać dezinformację. Oto co trzeba zrobić

W erze social mediów – Twittera, Facebooka czy TikToka walka z dezinformacją jest niezwykle trudna. Blokowanie setek tysięcy fałszywych kont oraz treści wydaje się syzyfową pracą. Na miejsce jednego konta, wyrośnie trzy. Dlatego ważne jest sprawdzanie faktów i wiadomości – szczególnie dotyczącej życia społecznego i politycznego.

Możemy jednak pomóc w walce z dezinformacją. Na stronie internetowej bezpiecznewybory.pl dostępny jest krótki formularz zgłoszeniowy. W momencie gdy trafimy na fake newsa związanego z tematyką wyborczą, wystarczy zapisać link do medium, w którym pojawiła się dezinformacja.

Proces zgłaszania jest prosty i nie wymaga wiele zaangażowania. Wklejamy w odpowiednie pole link (NASK prosi, aby nie wysyłać zrzutów ekranu), wpisujemy swoje imię (nie potrzeba nazwiska), adres e-mail oraz krótki opis, dlaczego zgłaszana treść ma być dezinformacją. Nie musi być to wielostronicowy esej analizujący wiadomość, a wystarczy jedno zdanie. Co więcej, jeśli już zgłosiliście post/film bezpośrednio w medium społecznościowym, to w opisie zalecane jest też podanie numeru zgłoszenia – zazwyczaj od razu po wykonaniu takowego wyświetla się krótki komunikat.

Analitycy z NASK wtedy otrzymują zgłoszenia na temat fake newsów i mogą działać. Jeśli jest to groźna dezinformacja, która może wpłynąć na proces wyborczy, to zostanie przekazana władzom i podana do wiadomości publicznej. Zgłoszenia trzeba wysyłać z głową – na stronie internetowej NASK jest wymienionych kilka najczęściej stosowanych rodzajów dezinformacji wyborczej. Warto chociaż je prześledzić.

REKLAMA

Więcej o cyberbezpieczeństwie piszemy na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA