REKLAMA

Tajemnicza dziura na Marsie to nie wszystko. Łazik odkrył właśnie bardzo dziwny głaz

Perseverance, marsjański łazik NASA, kontynuuje swoją misję odkrywania przeszłości Czerwonej Planety. Tym razem pojazd wkroczył na nowy, nieznany dotąd teren i od razu natrafił na niespodziankę.

19.06.2024 13.08
Tajemnicza dziura na Marsie to nie wszystko. Łazik odkrył właśnie bardzo dziwny głaz
REKLAMA

Dopiero co pisaliśmy o tajemniczej dziurze w powierzchni Marsa, która prowadzić może do jego podziemi, a naukowcy zaskoczeni zostali kolejnym tajemniczym znaleziskiem na powierzchni Czerwonej Planety. Tym razem odkrycia dokonano na dnie wyschniętej rzeki.

REKLAMA

Dno starożytnej rzeki

Na początku czerwca łazik Perseverance zszedł do Neretva Vallis, starożytnego koryta rzecznego, które miliardy lat temu doprowadzało wodę do krateru Jezero. Skały w Neretva Vallis mogły pochodzić z miejsc położonych daleko w górę rzeki. Dało naukowcom z NASA możliwość zbadania w jednym miejscu materiału, który pochodzącego z oddalonych obszarów.

Omijając wydmy na przełęczy Dunraven, łazik zbliżył się do Mount Washburn, którą kamera Mastcam-Z zidentyfikowała z daleka jako miejsce bogate w zróżnicowane i głazy.

Łazik NASA Perseverance zrobił to zdjęcie gdy podróżował starożytnym korytem rzeki Neretva Vallis. Źródło: NASA/JPL-Caltech

Po przybyciu na miejsce naukowcy byli zdumieni różnorodnością kolorów i faktur skał wokół łazika i natychmiast przystąpili do obserwacji za pomocą licznych instrumentów. Skupili się głównie na intrygującym jasnym głazie z ciemnymi plamkami, który otrzymał przydomek Atoko Point.

Więcej o zagadkach Marsa przeczytasz na Spider`s Web:

NASA zachwycone kamieniem

Mający około 45 cm szerokości i 35 cm wysokości, nakrapiany, jasny głaz wyróżnia się na tle ciemniejszych sąsiadów. Analiza przeprowadzona za pomocą instrumentów SuperCam i Mastcam-Z wskazuje, że skała składa się z piroksenu i skalenia. Pod względem wielkości, kształtu i rozmieszczenia ziaren mineralnych i kryształów, a także składu chemicznego, "Atoko Point jest klasą samą w sobie" - podało NASA w komunikacie.

Ta mozaika, złożona z 18 zdjęć wykonanych przez należący do NASA łazik Perseverance, przedstawia pole głazów na górze Mount Washburn. W centralnej części fotografii, po lewej widać głaz Atoko Point. Fot. NASA/JPL-Caltech

Niektórzy naukowcy z misji Perseverance spekulują, że minerały tworzące Atoko Point powstały w podpowierzchniowym zbiorniku magmy, który prawdopodobnie jest obecnie odsłonięty na krawędzi krateru. Inni członkowie zespołu zastanawiają się, czy głaz nie powstał daleko za ścianami Jezero i został tam przeniesiony eony temu przez bystre wody Marsa.

Głaz Atoko Point. Fot. NASA/JPL-Caltech

Perseverance i jego misja

Perseverance to nie tylko łazik, to prawdziwy kosmiczny badacz. Wyposażony w szereg zaawansowanych instrumentów, pojazd jest w stanie badać skład chemiczny skał, fotografować otoczenie i nawet zbierać próbki powietrza. Wszystkie te dane są wysyłane na Ziemię, gdzie naukowcy analizują je i wyciągają wnioski na temat przeszłości Marsa.

REKLAMA

Kluczowym celem misji Perseverance na Marsie jest astrobiologia, w tym przechowywanie próbek, które mogą zawierać oznaki dawnego życia i drobnoustrojów. Łazik scharakteryzuje geologię planety i dawny klimat, utoruje drogę eksploracji Czerwonej Planety przez ludzi i jest pierwszą misją mającą na celu zebranie i składowanie marsjańskich skał i regolitu.

Perseverance to nie tylko maszyna, to narzędzie, które pomaga nam odkrywać tajemnice Wszechświata. Każde nowe odkrycie łazika to krok bliżej zrozumienia naszego miejsca w kosmosie.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA