REKLAMA

Dziura w Marsie rozpala wyobraźnię. To może być odpowiedź na fundamentalne pytanie

Na zboczu starożytnego wulkanu na Marsie odkryto tajemniczą dziurę, która wzbudziła ogromne zainteresowanie naukowców. To, co może znajdować się pod powierzchnią Czerwonej Planety, rozpala wyobraźnię i otwiera nowe drzwi do poznania historii i potencjału Marsa.

15.06.2024 06.00
Dziura w Marsie rozpala wyobraźnię. To może być odpowiedź na fundamentalne pytanie
REKLAMA

Zdjęcie dziury zostało wykonane kamerą High-Resolution Imaging Science Experiment (HiRISE) umieszczoną na należącej do NASA sondzie Mars Reconnaissance Orbiter (MRO). Jama ma zaledwie kilka metrów średnicy i znajduje się w regionie Arsia Mons na Marsie.

REKLAMA

Arsia Mons to jeden z trzech uśpionych wulkanów w grupie trzech wulkanów Tharsis Montes. Choć na pierwszy rzut oka może wydawać się niepozorna, dziura ta kryje w sobie ogromny potencjał naukowy.

Drzwi do podziemi Marsa

Region Tharsis to rozległa równina wulkaniczna o średnicy tysięcy kilometrów. Jest położony wyżej w porównaniu z resztą Marsa i znajduje się średnio około 10 km nad średnią wysokością planety. Region ten był w przeszłości aktywny wulkanicznie.

To jedna z wielu dziur widzianych na zboczach trzech dużych wulkanów w regionie Tharsis na Marsie. Ten konkretny dół znajduje się w strumieniu lawy na wygasłym wulkanie Arsia Mons i wygląda na pionowy szyb.

Co najważniejsze może prowadzić on do jaskini lub systemu jaskiń. Naukowcy wysuwają różne hipotezy co do pochodzenia i natury tych miejsc. Jedną z możliwości jest to, że powstały ona w wyniku zapadnięcia się podziemnych tuneli lawowych. Jeśli Mars jest podobny do Księżyca lub Ziemi, te puste tunele i jaskinie lawowe mogą w przyszłości zapewnić schronienie dla osiedli ludzkich na jałowej planecie.

Mars ma cienką atmosferę i brakuje mu pola magnetycznego, a więc nie jest w stanie powstrzymać promieniowania kosmicznego w taki sam sposób jak dzieje się to na Ziemi. W rezultacie promieniowanie na powierzchni Marsa jest średnio od 40 do 50 razy większe niż na naszej planecie. Zbudowanie podziemnych baz mogłoby uchronić przyszłych kolonistów.  

Życie pod powierzchnią Marsa?

To nie wszystko. Być może jaskinie, ukryte przed surowymi warunkami panującymi na powierzchni, stanowią schronienie dla istniejącego na Marsie życia. To oczywiście spekulacje, ale wciąż przecież nie wiemy co tak naprawdę znajduje się pod powierzchnią Czerwonej Planety.

Bez względu na pochodzenie, dziura ta stanowi fascynujące okno na wnętrze Marsa. Może ona dostarczyć cennych informacji o geologicznej przeszłości planety, a nawet o potencjalnej obecności wody lub życia pod powierzchnią.

REKLAMA

Więcej o tajemnicach Marsa przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA