REKLAMA

Takiego filmu z Marsa jeszcze nie było. Diuna może pozazdrościć tych widoków

Zapraszamy na niezwykły lot nad rozległym, pustynnym krajobrazem, na którym rozpościera się sieć głębokich bruzd. To Nili Fossae, fascynujący region na Marsie, który niedawno ujawnił nowe sekrety dzięki ESA's Mars Express.

30.05.2024 16.20
Takiego filmu z Marsa jeszcze nie było. Diuna może pozazdrościć tych widoków
REKLAMA

Mars Express, kosmiczny wędrowiec krążący wokół Czerwonej Planety od 2003 r., dostarcza nam zapierających dech w piersiach obrazów i bezcennych danych naukowych. Nowe wideo, stworzone na podstawie obserwacji z kamery HRSC (High Resolution Stereo Camera), zabiera nas w wirtualną podróż nad Nili Fossae, ukazując ten niezwykły region w niespotykanych dotąd detalach.

REKLAMA

Te imponujące struktury geologiczne skrywają w sobie wiele tajemnic, które naukowcy starają się rozwikłać.

Więcej o zagadkach Marsa przeczytasz na Spider`s Web:

Zapnij pasy, lecimy na Marsa

Najpierw lecimy na północ w kierunku dużych rowów, krążymy wokół nich oglądając ich popękany, nierówną powierzchnię, po czym zawracamy i kierujemy się na południe. Nasz lot kończy się oddaleniem do widoku z lotu ptaka, na którym w dolnej i środkowej części ostatniej sceny widoczne jest miejsce lądowania łazika NASA Perseverance, Krater Jezero.

Film przedstawia obrazy wykonane kamerą stereofoniczną o wysokiej rozdzielczości (HRSC) należącą do Mars Express, sondy Europejskiej Agencji Kosmicznej ESA. Aby wygenerować trójwymiarowy krajobraz, mozaikę obrazów połączono z topografią pochodzącą z cyfrowego modelu terenu Marsa.

Na każdą sekundę filmu renderowanych jest 62,5 oddzielnych klatek zgodnie ze wstępnie zdefiniowaną ścieżką kamery. Dodano efekty atmosferyczne – chmury i mgłę – które zaczynają się narastać w odległości 50 km.

Kacie zadrapania po uderzeniu planetoidy

Powierzchnia Marsa pokryta jest wszelkiego rodzaju zadrapaniami i bliznami. Wśród licznych niezwykłych obiektów znajduje się kolosalny system kanionów Valles Marineris, dziwnie uporządkowane grzbiety Angustus Labyrinthus oraz fascynujące obiekty uchwycone w najnowszym materiale wideo: kocie zadrapania Nili Fossae.

Nili Fossae składa się z równoległych rowów o głębokości setek metrów i długości kilkuset kilometrów, rozciągających się wzdłuż wschodniego brzegu masywnego krateru uderzeniowego zwanego Isidis Planitia

Według najpopularniejszej teorii Nili Fossae powstały w wyniku rozciągania się skorupy marsjańskiej po uderzeniu gigantycznej planetoidy, która stworzyła krater Isidis Planitia. Z czasem, pod wpływem sił tektonicznych, skorupa pękała i zapadała się, tworząc głębokie bruzdy i rowy, które widzimy dzisiaj.

Tu płynęła woda, dużo wody

W ostatnich latach naukowcy skupili się w swoich badaniach nad Nili Fossae ze względu na imponującą ilość i różnorodność minerałów występujących na tym obszarze, w tym krzemianów, węglanów i glinek (z których wiele zostało odkrytych za pomocą instrumentu OMEGA należącego do Mars Express).

Minerały te tworzą się w obecności wody, co wskazuje, że w starożytnej historii Marsa region ten był bardzo wilgotny. Duża część tutejszego gruntu powstała ponad 3,5 mld lat temu, kiedy na Marsie na powierzchni woda występowała w obfitości.

REKLAMA

Naukowcy uważają, że woda płynęła tu nie tylko po powierzchni, ale także pod nią, tworząc podziemne strumienie hydrotermalne podgrzewane przez starożytne wulkany.

Mars Express kontynuuje swoje badania Nili Fossae i innych fascynujących miejsc na Marsie. Nowe dane i odkrycia pomagają nam lepiej zrozumieć historię i ewolucję Czerwonej Planety, a także poszerzają naszą wiedzę o możliwości istnienia życia poza Ziemią.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA