Nie zabraknie już rąk do pracy. Ten robot poda ci pomocną dłoń
Przyszłością jest nie budowanie robotów na wzór człowieka, a jedynie dłoni. Tak uważa pewien szwajcarski startup, który zebrał pokaźną sumę na finansowanie dalszego rozwoju swojego robota, który zaczyna i kończy się na dłoni. Maszynę wyróżnia zastosowanie generatywnej sztucznej inteligencji, dzięki czemu robot będzie działał niczym człowiek.
Dolina krzemowa i naukowcy skrupulatnie dążą do stworzenia humanoidalnego robota, któremu wróży się dziesiątki nowych zastosowań: możliwość zastąpienia ludzi tam, gdzie wysyłanie ich jest niebezpieczne, zastąpienie pracowników przy schematycznych czynnościach, opieka nad starzejącym się społeczeństwem czy po prostu tworzenie taniej siły roboczej.
Jednak w wielu przypadkach roboty do wykonywania tych czynności nie potrzebują całego ciała, o czym możemy przekonać się choćby w przypadku robota, który zastąpi pracowników kuchni. Podobnie przyszłość widzi szwajcarski startup, który chce zrewolucjonizować rynek robotami. A właściwie ich rękami.
Startup mimic poda pomocną dłoń każdemu, kto chce zautomatyzować pracę
Szwajcarski startup mimic poinformował o uzbieraniu kwoty 2,3 miliona euro podczas fazy pre-seed na stworzenie swojego pierwszego produktu: robota działającego dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.
Wobec obecnej popularności generatywnej AI i umieszczania jej wszędzie, decyzja mimic o wykorzystaniu tego typu AI wydaje się uzasadniona. Jednak inwestorów przekonało coś innego - tworzenie robotów, które są jedynie dłońmi.
Większość przypadków użycia jest stacjonarna i nie wymaga w pełni humanoidalnego robota z nogami. Dlatego skupiamy się na zbieraniu danych i pomysłowości sprzętowej na uniwersalnej zrobotyzowanej ręce, która jest kompatybilna z gotowymi przemysłowymi ramionami robotycznymi z systemami przemieszczania się
- powiedział współzałożyciel mimic, Stephan-Daniel Gravert
Startup założony przez grupę absolwentów Politechniki Federalnej w Zurychu opracował również własny model generatywnej sztucznej inteligencji, aby wyposażyć humanoidalną rękę w umiejętności rozumowania i zdolność uczenia się.
Według mimic, wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji umożliwia robotowi zrozumienie i naśladowanie dowolnego zachowania poprzez obserwowanie, jak wykonuje je człowiek. Poszerza to zakres zadań, które może wykonywać robot. Zmniejsza to również potrzebę, jak i koszty, ciągłego przeprogramowywania maszyny.
Więcej na temat robotów:
Konwencjonalna automatyzacja pozostawia ogromną lukę w postaci żmudnych, nisko- i średnio-objętościowych zadań wykonywanych ręcznie, które często nie są brane pod uwagę, ponieważ są zbyt złożone lub nieopłacalne do zautomatyzowania
- powiedział drugi współzałożyciel mimic, Stefan Weirich
Mimic deklaruje, że gotowy robot-dłoń zostanie zaoferowany pierwszym klientom jeszcze przed końcem roku.