REKLAMA

Nie zabraknie już rąk do pracy. Ten robot poda ci pomocną dłoń

Przyszłością jest nie budowanie robotów na wzór człowieka, a jedynie dłoni. Tak uważa pewien szwajcarski startup, który zebrał pokaźną sumę na finansowanie dalszego rozwoju swojego robota, który zaczyna i kończy się na dłoni. Maszynę wyróżnia zastosowanie generatywnej sztucznej inteligencji, dzięki czemu robot będzie działał niczym człowiek.

07.05.2024 11.53
Nie zabraknie już rąk do pracy. Ten robot poda ci pomocną dłoń
REKLAMA

Dolina krzemowa i naukowcy skrupulatnie dążą do stworzenia humanoidalnego robota, któremu wróży się dziesiątki nowych zastosowań: możliwość zastąpienia ludzi tam, gdzie wysyłanie ich jest niebezpieczne, zastąpienie pracowników przy schematycznych czynnościach, opieka nad starzejącym się społeczeństwem czy po prostu tworzenie taniej siły roboczej.

Jednak w wielu przypadkach roboty do wykonywania tych czynności nie potrzebują całego ciała, o czym możemy przekonać się choćby w przypadku robota, który zastąpi pracowników kuchni. Podobnie przyszłość widzi szwajcarski startup, który chce zrewolucjonizować rynek robotami. A właściwie ich rękami.

REKLAMA

Startup mimic poda pomocną dłoń każdemu, kto chce zautomatyzować pracę

Szwajcarski startup mimic poinformował o uzbieraniu kwoty 2,3 miliona euro podczas fazy pre-seed na stworzenie swojego pierwszego produktu: robota działającego dzięki generatywnej sztucznej inteligencji.

Wobec obecnej popularności generatywnej AI i umieszczania jej wszędzie, decyzja mimic o wykorzystaniu tego typu AI wydaje się uzasadniona. Jednak inwestorów przekonało coś innego - tworzenie robotów, które są jedynie dłońmi.

Robot-dłoń od mimic. Robot waży ok. 1,1kg i jest w stanie udźwignąć ciężar o wadze 7 kg / Źródło: mimic

Większość przypadków użycia jest stacjonarna i nie wymaga w pełni humanoidalnego robota z nogami. Dlatego skupiamy się na zbieraniu danych i pomysłowości sprzętowej na uniwersalnej zrobotyzowanej ręce, która jest kompatybilna z gotowymi przemysłowymi ramionami robotycznymi z systemami przemieszczania się

- powiedział współzałożyciel mimic, Stephan-Daniel Gravert
Możliwości robotycznej ręki mimic. Pierwotnie startup mimic nazywał się Faive Robotics

Startup założony przez grupę absolwentów Politechniki Federalnej w Zurychu opracował również własny model generatywnej sztucznej inteligencji, aby wyposażyć humanoidalną rękę w umiejętności rozumowania i zdolność uczenia się.

Według mimic, wykorzystanie generatywnej sztucznej inteligencji umożliwia robotowi zrozumienie i naśladowanie dowolnego zachowania poprzez obserwowanie, jak wykonuje je człowiek. Poszerza to zakres zadań, które może wykonywać robot. Zmniejsza to również potrzebę, jak i koszty, ciągłego przeprogramowywania maszyny.

Więcej na temat robotów:

Konwencjonalna automatyzacja pozostawia ogromną lukę w postaci żmudnych, nisko- i średnio-objętościowych zadań wykonywanych ręcznie, które często nie są brane pod uwagę, ponieważ są zbyt złożone lub nieopłacalne do zautomatyzowania

- powiedział drugi współzałożyciel mimic, Stefan Weirich

Mimic deklaruje, że gotowy robot-dłoń zostanie zaoferowany pierwszym klientom jeszcze przed końcem roku.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA