REKLAMA

Ta funkcja Galaxy S24 to hit. Google zdradza, jak ją ulepszy

Zakreśl kółkiem, aby wyszukać dostępne jest od dopiero kilku tygodni, a pracownicy Google już mówią o planach wobec rozwoju funkcji. Ma być nie tylko łatwiej przy nawigacji gestami, ale także ciekawiej na liście wyników wyszukiwania.

16.04.2024 09.34
Ta funkcja Galaxy S24 to hit. Google zdradza, jak ją ulepszy
REKLAMA

Prawdopodobnie najbardziej promowaną, zarówno przez Google'a, jak i Samsunga, funkcją nowych Galaxy S24 (a obecnie także S23 i wkrótce S22 oraz S21) jest Circle to Search (CtS) - Zakreśl kółkiem, aby wyszukać. Funkcja pozwala na pozyskanie informacji o dowolnym obiekcie na ekranie poprzez wywołanie asystenta AI i pokazanie mu (poprzez zakreślenie) interesującego nas przedmiotu lub fragmentu tekstu.

Zakreśl kółkiem, aby wyszukać stało się także bohaterem ostatniego odcinka podcastu Google, w którym firma zdradziła szczegóły nadchodzących zmian w funkcji oraz kilka smaczków na temat obecnego działania CtS.

REKLAMA

Zakreśl kółkiem, aby wyszukać za kulisami. Inżynierowie Google mówią o rozwoju i planach wobec funkcji

Made by Google to rozpoczęty w 2022 r. podcast prowadzony przez Rachida Finge, dyrektora ds. komunikacji w Google. Show poświęcony jest dyskusjom na temat produktów i usług Google'a, w którym pracownicy koncernu opowiadają różne ciekawostki (i nie tylko) powiązane z tworzeniem i rozwojem zarówno sprzętu, jak i oprogramowania.

Najnowszy odcinek podcastu został poświęcony funkcji Circle to Search (CtS, w którym inżynierowie koncernu wypowiedzieli się o wyzwaniach projektowych i dalszych planach wobec Zakreśl kółkiem, aby wyszukać.

Zespół "spędził mnóstwo czasu, zastanawiając się, jaki jest najszybszy sposób dostępu [do CtS]" ponieważ zdawali sobie sprawę, że może to przesądzić o sukcesie lub kompletnej porażce. Ważne było dla nich, aby do wyszukiwania można było uzyskać dostęp w dowolnym miejscu w systemie operacyjnym. Te rozważania doprowadziły ich do miejsca, w którym jesteśmy dzisiaj, gdzie wystarczy długie dotknięcie przycisku ekranu głównego (home).

W przypadku osób, które do nawigacji w systemie używają trzyprzyciskowego paska dolnego, używanie Zakreśl kółkiem, aby wyszukać przychodzi relatywnie łatwo. Jednak w przypadku osób, które preferują nawigację gestami, CtS jest często wywoływane przypadkowo poprzez dotknięcie i przytrzymanie dolnej belki ekranu.

Inżynierowie Google są świadomi tego problemu i deklarują dalszą pracę nad usprawnieniem wywoływania Circle to Search.

Wciąż mamy jeszcze wiele do zrobienia i dużo pracujemy nad tym, aby upewnić się, że Zakreśl kółkiem, aby wyszukać jest uruchamiane, kiedy chcesz, [i] nie jest uruchamiane, kiedy tego nie chcesz.

Zespół inżynierów zdradził także, że na działanie Circle to Search składają się trzy istniejące już technologie: Obiektyw Google, wyszukiwanie wizualne oraz optyczne rozpoznawanie znaków (OCR). Prace nad funkcją rozpoczęły się już w styczniu 2023 r.

Z kolei pełnoekranowa animacja wyświetlająca się po wywołaniu Zakreśl kółkiem, aby wyszukać, nazywana jest "blaskiem" (ang. shimmer). Googlersi przyznali, że dotknięcie ekranu w celu wybrania obiektu (jak w Obiektywie) jest szybsze niż zakreślanie, ale zespół uznał, że rysowanie okręgu jest "zachwycającym" doświadczeniem.

Wobec tego, gdy rysujesz okrąg, bardzo, bardzo precyzyjnie dostroiliśmy wybór regionu w wielu testach, dzięki czemu jest on niezwykle dokładny.

Inżynierowie w ramach ciekawostki powiedzieli także, że bezpośrednie kopiowanie tekstu jest coraz bardziej popularną metodą wyszukiwania w CtS.

Według zapowiedzi, jednym z "wielu pomysłów" na nowe opcje w funckji CtS jest "połączenie strony wyników wyszukiwania ze stroną wyników wyszukiwania Obiektywem" co jednak "będzie wdrażane przez wiele, wiele miesięcy".

Więcej nowości ze świata Google:

IDŹ DO SKLEPU
Media Markt
Galaxy S24 5G 8/128GB
Media Markt
x-kom
Galaxy S24+ 12GB/256GB
x-kom
Media Expert
Galaxy S24 Ultra 12/256GB
Media Expert
REKLAMA

Zdjęcie główne: Tatiana Diuvbanova / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA