REKLAMA

Wiatraki budują się same. Rewolucja w energetyce wiatrowej

Świat, w którym potężne turbiny wiatrowe wznoszą się bez udziału ludzi i skomplikowanych operacji logistycznych to już rzeczywistość. To za sprawą innowacyjnego żurawia WindSpider opracowanego przez firmę o tej samej nazwie. To zautomatyzowany system, który wykorzystuje samą wieżę turbiny wiatrowej jako dźwig, umożliwiając jej samodzielny montaż.

01.04.2024 16.00
Wiatraki budują się same. Rewolucja w energetyce wiatrowej
REKLAMA

Tradycyjnie montaż turbin wiatrowych jest zadaniem wymagającym wielu rąk do pracy. Ogromne łopatki turbin są tak duże, że do ich podniesienia potrzebny jest specjalny dźwig. To oznacza zużycie paliwa i zaangażowanie ludzi do obsługi dźwigu. Ale co by się stało, gdybyśmy mogli zredukować tę pracę i dźwig był wbudowany w samą turbinę? To właśnie idea stojąca za żurawiem WindSpider.

REKLAMA

Więcej o przyszłości energetyki wiatrowej przeczytasz na Spider`s Web:

Sekretem WindSpider jest jego modułowa konstrukcja. Żuraw składa się z segmentów, które są montowane jeden na drugim w miarę wzrostu wieży. Cały proces jest sterowany komputerowo, co zapewnia precyzję i bezpieczeństwo.

Żuraw WindSpider wykorzystuje wieżę turbiny jako element dźwigu. To oznacza, że wieża sama w sobie jest zdolna do podnoszenia różnych części turbiny na swoje miejsce. A ponieważ żuraw jest zawsze obecny przy turbinie, ułatwia to również konserwację i modernizację. 

WindSpider zaczyna budowę

WindSpider przygotowuje się obecnie do rozpoczęcia budowy pierwszej pełnowymiarowej jednostki swojego systemu dźwigowego z aluminium. Jest przystosowany do instalacji i wymiany głównych podzespołów lądowych i morskich turbin wiatrowych. Rozwiązanie eliminuje względny ruch pomiędzy dźwigiem a turbiną wiatrową, wykorzystując wieżę turbiny jako podporę.

Dzięki efektywnemu udźwigowi ponad 1500 t WindSpider rozwiązuje niektóre z największych problemów w branży wiatrowej i jest przygotowany na turbiny wiatrowe kolejnych generacji. Rozwiązanie umożliwia instalację i konserwację pływających turbin wiatrowych na miejscu na morzu, zamiast holowania ich na brzeg w celu naprawy.

Tanio, szybko, bezpiecznie

REKLAMA

Technologia WindSpider niesie ze sobą szereg korzyści. Eliminacja potrzeby użycia dźwigów i załóg montażowych znacząco obniża koszty budowy elektrowni wiatrowych. WindSpider pozwala na montaż turbin w trudno dostępnych miejscach, gdzie użycie tradycyjnych dźwigów byłoby niemożliwe. Samodzielny montaż skraca czas budowy elektrowni wiatrowych. Zautomatyzowany proces eliminuje ryzyko wypadków związanych z pracą na wysokościach.

Technologia WindSpider jest wciąż na etapie rozwoju, ale jej potencjał jest ogromny. Eksperci twierdzą, że może ona zrewolucjonizować energetykę wiatrową, czyniąc ją jeszcze bardziej dostępną i tańszą.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA