REKLAMA

Z WhatsAppa i Messengera napiszesz do innych komunikatorów, ale jest haczyk. Meta ostrzega

Wraz z nowym prawem, które weszło dziś w życie na terenie Unii Europejskiej, komunikatory Whatsapp i Facebook Messenger dostają jedną z największych w historii zmian: możliwość wymiany wiadomości z innych aplikacji. Wobec czego Meta sypnęła garścią szczegółów dotyczących tego jak owa interoperacyjność będzie wyglądać.

07.03.2024 07.50
Z WhatsAppa i Messengera napiszesz do innych komunikatorów, ale jest haczyk. Meta ostrzega
REKLAMA

7 marca 2024 roku to ważna data dla wszystkich strażników dostępu - usług i produktów dużych koncernów technologicznych, które posiadają znaczący udział na cyfrowym rynku europejskim. To właśnie dziś wchodzi w życie ustawa o rynkach cyfrowych (Digital Markets Act, DMA), w myśl której szereg aplikacji i platform - zależnie od ich specyfiki - musi zapewnić interoperacyjność, możliwość wyboru alternatywnego produktu czy uzyskać zgodę użytkownika na dzielenie się danymi w ramach różnych usług tego samego koncernu.

Obecnie najgłośniej mówi się o znaczeniu DMA dla Apple'a, który wraz z aktualizacją systemu iOS do wersji 17.4 umożliwił instalowanie aplikacji spoza App Store (o ile jesteś fizycznie w jednym z krajów UE) oraz Google'a, który w ramach nowego prawa musiał wprowadzić zmiany w wyszukiwarce, systemie Android czy przeglądarce Google Chrome. Jednak równie ważne są zmiany w produktach Mety - Facebooku, Instagramie, Messengerze oraz Whatsappie.

REKLAMA

Zanim prześlesz wiadomość z Whatsappa do innego komunikatora, przeczytaj ten tekst. Meta zastrzega, że nowe funkcje to także nowe ryzyko

Zmiany wymuszone przez DMA są obecne w Facebooku i instagramie już od jakiegoś czasu. Mowa tu o konieczności uiszczenia opłaty w przypadku gdy nie chcemy mieć na platformie reklam, możliwości rozdzielenia kont w Centrum Kont oraz możliwości używania Messengera bez konta na Facebooku.

Teraz Meta na poście na swoim blogu poinformowała o szczegółach zmian, jakie czekają nas w Whatsappie i Messengerze. Poprzez oznaczenie platform jako strażników dostępu w kategorii komunikatorów internetowych, Unia Europejska zmusza Whatsapp i Messengera do interoperacyjności - umożliwienia odczytywania czatów i wymiany wiadomości z innych aplikacji w owych komunikatorach.

Jak informuje koncern, by dana aplikacja lub komunikator mogły być interoperacyjne z Whatsappem i/lub Messengerem, ich operatorzy muszą podpisać z Metą kontrakt. Gdy owy kontrakt zostanie podpisany, interoperacyjność zostanie uruchomiona po stronie Mety w ciągu trzech miesięcy. Jednocześnie firma Marka Zuckerberga zastrzega, że może zająć więcej niż trzy miesiące by kompatybilność z inną aplikacją znalazła się w Whatsappie i/lub Messengerze.

Ze względu na szyfrowanie tak Whatsappa, jak i Messengera, Meta będzie wymagać od innych komunikatorów chcących podjąć współpracę by te również były szyfrowane metodą E2EE. Tu Meta zastrzega, iż tu preferowanym rozwiązaniem technologicznym jest Signal Protocol - ten sam który znajdziemy w Signalu, Whatsappie, czatach RCS w Wiadomościach Google, Messengerze oraz Skype.

Meta zauważa, że w przypadku przesyłania wiadomości w całości w ekosystemach Whatsapp i Messenger, kontroluje zarówno klientów (użytkowników) wysyłających, jak i odbierających. W takich przypadkach możliwym jest zagwarantowanie, że tylko nadawca i zamierzeni odbiorcy będą mogli zobaczyć wiadomości.

"Chociaż stworzyliśmy bezpieczne rozwiązanie dla interoperacyjności, które wykorzystuje szyfrowanie protokołu Signal do ochrony wiadomości w czasie ich przesyłania. Bez bezpośredniego dostępu obu klientów (punktów końcowych) nie możemy zagwarantować, co zewnętrzny dostawca robi z wysłanymi lub odebranymi wiadomościami, a zatem nie możemy złożyć takiej samej obietnicy [szyfrowania wiadomości]."

Informuje Meta

Ponadto twórcy aplikacji i ich operatorzy, którzy łączą swoje komunikatory z Whatsapp i Messenger, będą musieli samodzielnie hostować (trzymać na własnych serwerach) pliki multimedialne, które wysyłają na komunikatory Mety. Whatsapp lub Messenger będą następnie pobierać media z mediów za pośrednictwem usługi proxy Meta.

Kup smartfona:
Media Expert
Samsung Galaxy s24
Media Expert
Motorola Moto G84
Media Expert
Xiaomi Redmi 12S

Więcej na temat Whatsappa i Messengera:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Firman Hendrianto / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA