REKLAMA

Unia wymusiła na WhatsAppie ważną zmianę. Teraz możemy zobaczyć, jak wygląda

Najnowsza aktualizacja wersji testowej komunikatora WhatsApp przynosi ze sobą więcej szczegółów na temat interoperacyjności komunikatora. Już wkrótce będziemy mogli za jego pośrednictwem komunikować się z użytkownikami innych aplikacji - aczkolwiek z pewnymi ograniczeniami.

04.03.2024 17.39
Unia wymusiła na WhatsAppie ważną zmianę. Teraz możemy zobaczyć, jak wygląda
REKLAMA

W związku z nowymi obowiązkami, jakie nakłada na big techy Digital Markets Act - ustawa o rynkach cyfrowych, w najbliższych tygodniach możemy spodziewać się plejady zmian w powszechnie używanych przez nas produktach i usługach. Mowa tu o m.in. zmianach w wyszukiwarce Google i systemie Android, ale i możliwości instalowania aplikacji spoza sklepu App Store.

Podobne zmiany czekają także WhatsAppa, który otrzymał status strażnika dostępu i zgodnie z DMA będzie musiał umożliwiać dostęp do czatów z innych komunikatorów.

REKLAMA

Na WhatsAppie pogadasz z ludźmi z Facebooka. Nowa aktualizacja zdradza, jak będzie wyglądać interoperacyjność WhatsAppie

W ciągu minionego weekendu do kanału dystrybucji testowej wersji WhatsApp trafiły dwie aktualizacje oznaczone numerami 2.24.5.20 oraz 2.24.6.2. Jak informuje serwis WABetaInfo, obie aktualizacje poświęcone są wprowadzeniu do komunikatora nowego interfejsu, który umożliwi Mecie wypełnienia obowiązku nałożonego na nią przez Unię Europejską: interoperacyjności. Interoperacyjność usług wysyłania wiadomości polega na umożliwieniu użytkownikom wysyłania i odbierania wiadomości i połączeń głosowych z innych aplikacji (np. z Facebook Messengera).

Dzięki aktualizacji możemy podejrzeć, jak w praktyce będzie wyglądać owa interoperacyjność. Według przekazu serwisu, nazwy profili i zdjęcia są niedostępne w czatach z innych aplikacji, wobec czego WhatsApp będzie wyświetlał domyślne zdjęcie profilowe i nazwę aplikacji innej firmy, z której pochodzi konwersacja. WABetaInfo zaprezentował to na przykładzie konwersacji z konta na Instagramie.

Jednocześnie serwis zastrzega, że w stabilnym wydaniu komunikatora wiadomości prywatne z Instagrama nie będą obsługiwane, a zrzut ekranu służy jako przykład.

Oprócz tego użytkownicy będą mieli wybór tego, jakie konkretnie aplikacje chcą połączyć z WhatsAppem, by wysyłać i odbierać do/z nich wiadomości. Ponadto komunikator pozwoli na całkowite wyłączenie interoperacyjności na życzenie użytkownika.

Ponadto czaty z innych aplikacji w WhatsApp będą miały pewne ograniczenia pod względem funkcji. W szczególności chodzi tu o czaty grupowe z innych aplikacji - te nie są obecnie obsługiwane. Dodatkowo w wersji beta aplikacji wykonywanie połączeń do i z innych komunikatorów również nie jest obsługiwane.

Obecnie funkcje interoperacyjności są w wersji beta komunikatora Whatsapp, co oznacza, że na ich dodanie w stabilnym wydaniu aplikacji będziemy musieli jeszcze poczekać.

Więcej na temat komunikatora Whatsapp:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Diego Thomazini / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA