REKLAMA

Google wprowadza ważne zmiany. Chcesz o nich wiedzieć

W związku z nadchodzącą unijną ustawą o rynkach cyfrowych, która wchodzi w życie w tym tygodniu, Google szykuje kilka dużych zmian. Dotyczą zarówno samej wyszukiwarki, jak i smartfonów z Androidem.

05.03.2024 18.37
Google wprowadza ważne zmiany. Chcesz o nich wiedzieć
REKLAMA

DMA, czyli ustawa o rynkach cyfrowych na zawsze zmieni internet i sprzęt, jaki znamy. Największe nowości czekają urządzenia Apple'a – m.in. iPhone'y oraz system iOS, który wreszcie umożliwi instalowanie aplikacji spoza sklepu App Store – zupełnie tak jak smartfony z Androidem. Będzie też kilka zmian z domyślnymi przeglądarkami, ale przecież nie wszystko kręci się wokół Apple'a. Inny gigant w postaci Google'a też będzie musiał się dostosować.

REKLAMA

Google musi ulec Unii Europejskiej. Takie zmiany planuje

Na swoim blogu Google poinformował o zmianach, jakie nadchodzą w produktach i usługach ze względu na to, że DMA jeszcze w tym tygodniu wchodzi w życie dla firm, które zostały wyznaczone przez Unię Europejską jako tzw. gatekeeperzy (strażnicy dostępu). W przypadku Google'a jest to kilka dużych produktów: m.in. wyszukiwarka, system Android, YouTube czy Mapy.

Użytkownicy i firmy zobaczą wiele zmian – m.in. w wynikach wyszukiwania, ponieważ Google wdrożył aż 20 mechanizmów, dzięki którym różnego rodzaju porównywarki (do lotów, hotelów, zakupów, czy witryn z ofertami pracy) będą faworyzowane i wyświetlane na pierwszych miejscach. Zmiany powinny pozytywnie wpływać na to, że wyszukiwarka będzie wyświetlać bogate i trafne informacje na potrzeby użytkowników – przede wszystkim dając wybór. Jednocześnie częściej mają pojawiać się frazy wyszukiwania pomagające w korzystaniu z Google.

Ponadto korzystając ze smartfona bazującego na systemie operacyjnym Android, będzie można łatwo zmienić domyślną przeglądarkę i wyszukiwarkę. Na telefonach z Androidem, Chrome jest domyślnie zainstalowaną aplikacją (nawet w wielu przypadkach nie da się jej odinstalować) – teraz przy konfiguracji telefonu będzie opcja wyboru domyślnych programów usług. Co ciekawe, w przeglądarce Chrome na komputery i urządzenia z iOS będą pojawiać się też dodatkowe ekrany wyboru związane z domyślnymi wyszukiwarkami.

Gdyby tego było mało, zmiany się szykują także w kwestii łączenia usług. Obecnie działa to tak, że wszystkie usługi są połączone – tak, aby personalizowane były treści i reklamy względem tego, co nas interesuje. Niebawem zyskamy możliwość odłączenia udostępniania danych w usługach Google – zobaczymy banery, które będą pytały nas, czy nadal chcemy udostępniać dane, czy może odłączyć przesyłanie danych. W ustawieniach konta będzie można wszystkim sterować i dostosowywać opcje wg. własnych upodobań i preferencji.

Dodatkowo szykują się duże zmiany dla twórców aplikacji, reklamodawców, ale typowych użytkowników nie będą one dotyczyć. Cała lista zmian jest dostępna na stronie Google. Zmiany wchodzą w życie już w ten czwartek.

Kup telefon z Androidem:
Euro
REKLAMA

Więcej o Google przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA