REKLAMA

Jeff Bezos zamienił mocz w wodę. Orbita stanęła otworem

Jeff Bezos zrobił kolejny krok do budowy Orbital Reef - imponującej stacji kosmicznej, która ma stać się pierwszym centrum działalności komercyjnej na orbicie. Testy przeszły kluczowe systemy, które zapewnią astronautom powietrze i wodę.

24.03.2024 19.30
Jeff Bezos zamienił mocz w wodę. Orbita stanęła otworem
REKLAMA

Orbital Reef to finansowana przez NASA komercyjna stacja kosmiczna, budowana przez firmę Blue Origin. Blue Origin zakończyła właśnie najważniejsze testy krytycznego systemu podtrzymywania życia, które znajdą się na przyszłej stacji kosmicznej.

REKLAMA

Test najważniejszych systemów

W kosmosie ludzie żyją i pracują w puszkach, zamkniętym środowisku stacji kosmicznych, gdzie podobnie jak na Ziemi potrzebują powietrza i wody. Na Międzynarodowej Stacji Kosmicznej to właśnie systemy kontroli środowiska i podtrzymywania życia zapewniają astronautom czyste powietrze i wodę. 

Więcej o kosmicznym wyścigu Blue Origin przeczytasz na Spider`s Web:

System regeneracyjny przetwarza i odzyskuje większość wody i tlenu wytwarzanych podczas normalnego funkcjonowania człowieka. I nie chodzi tylko o oddychanie. Tak, woda jest odzyskiwana także z moczu. Choć brzmi to dość obrzydliwie, dzięki procesom chemicznym uzyskuje się w ten sposób czystą wodę. Dzięki temu na orbitę trzeba wysyłać mniej wody i tlenu.

W ramach testów sprawdzono właśnie podobny system, który znajdzie się na stacji Blue Origin. Inżynierowie i naukowcy przeprowadzili test kontroli śladowych zanieczyszczeń, test utleniania zanieczyszczeń wody, test odzyskiwania wody z moczu i test zbiornika na wodę dla Orbital Reef.

Test kontroli śladów zanieczyszczeń sprawdzał system pod kątem usuwania szkodliwych gazów z powietrza. Test utleniania w zbiorniku na wodę, odzyskiwania wody z moczu i zbiornika na wodę skupiały się na technologiach czyszczenia, odzyskiwania i przechowywania wody.

Orbital Reef, czyli stacja dla nauki i turystów

Orbital Reef to projekt stacji kosmicznej, nad którym Blue Origin pracuje we współpracy z Sierra Space, Boeingiem i Uniwersytetem Stanu Arizona. W 2021 r. NASA przyznała założeonej przez Jeffa Bezosa, Blue Origin i Sierra Space 172 mln dol. na przygotowanie projektu komercyjnej stacji kosmicznej, która miałby znaleźć się na niskiej orbicie okołoziemskiej i zastąpić Międzynarodową Stację Kosmiczną ISS po jej wycofaniu z eksploatacji.

Stacja ma być zbudowana z modułów, które zostaną wyniesione na orbitę rakietami New Glenn firmy Blue Origin. Stacja projektowana jest na obsługę 10 osób w kubaturze 830 m3. Orbital Reef krążyć będzie wokół Ziemi na wysokości 400 km, czyli na niskiej orbicie okołoziemskiej LEO.

Orbital Reef będzie oferować moduły mieszkalne i badawcze, a także infrastrukturę do cumowania statków kosmicznych. Stacja ma być platformą dla różnorodnych badań naukowych, w tym mikrograwitacji, astronomii i biologii. Ma oferować przestrzeń dla firm, które chcą prowadzić działalność na orbicie, np. produkować leki lub materiały w warunkach mikrograwitacji. Orbital Reef ma być również pierwszym miejscem na orbicie dla kosmicznych turystów, którzy chcą doświadczyć życia i pracy w kosmosie.

REKLAMA

Według stanu na marzec 2022 r. przewidywano, że stacja ma zostać uruchomiona do 2027 r. Obecnie jednak wydaje się, że bardziej realny jest termin 2030 r.

Orbital Reef to ambitny projekt, który może zapoczątkować nowy etap eksploracji kosmosu. Stacja może stać się centrum komercyjnej działalności na orbicie, a także platformą dla badań naukowych i rozwoju nowych technologii.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA