REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Przyszłość ludzkości wg Jeffa Bezosa? Życie w wielkich stacjach kosmicznych orbitujących wokół planet

Czy wyobrażasz sobie, że urodziłeś się w kosmosie, a Ziemia jest tylko miejscem, które odwiedzasz na wakacje? Dla Jeffa Bezosa założyciela Amazona i Blue Origin to nie jest fantazja ale wizja przyszłości ludzkości. W swoim ostatnim wystąpieniu Bezos przedstawił swoją koncepcję kolonizacji kosmosu, która znacznie różni się od planów jego rywala Elona Muska, szefa SpaceX.

16.12.2023
10:47
orbital reef
REKLAMA

Jeff Bezos stwierdził, że jedynym sposobem na realizację wizji zasiedlenia Układu Słonecznego są bazy w przestrzeni kosmicznej. Dodał, że jego zdaniem powierzchnie planet są po prostu "o wiele za małe, chyba że zamienisz je w gigantyczne stacje kosmiczne".

REKLAMA

Co proponuje Bezos?

Założyciel Amazon i Blue Origin powiedział w najnowszym podcaście Lexa Fridmana, że w kosmicznych koloniach może żyć bilion ludzi, a to oznaczałoby, że wśród nich byłoby "tysiąc Mozartów i tysiąc Einsteinów". Nasz Układ Słoneczny ma wystarczające zasoby, aby utrzymać tak gigantyczną cywilizację - dodał Bezos.

Bezos twierdzi, że ludzie będą żyć w ogromnych stacjach kosmicznych, które będą mogły pomieścić miliony ludzi i odtwarzać naturalne środowiska Ziemi, takie jak rzeki, lasy i dzikie zwierzęta. Te stacje będą krążyć wokół Słońca zapewniając stały dostęp do energii słonecznej i zasobów kosmicznych, takich jak księżyc i asteroidy. Bezos nazywa te stacje “O’Neill colonies”, na cześć fizyka Gerarda O’Neilla, który zaproponował podobne koncepcje w latach 70. XX wieku.

Cylindry O'Neilla przedstawione na ilustracji w książce The High Frontier.

Mają wiele zalet w porównaniu z powierzchniami planet. Możesz je obracać, aby uzyskać normalną grawitację ziemską. Możesz je umieścić tam, gdzie chcesz. Większość ludzi i tak będzie chciała mieszkać blisko Ziemi

- powiedział Bezos.
Grafika poglądowa przedstawiająca kolonię ludzi w kosmosie na stacji projektu Blue Origin.

Bezos uważa, że taka kolonizacja kosmosu jest niezbędna, aby zapewnić długoterminowy rozwój ludzkości i uniknąć ograniczeń wzrostu na Ziemi. Według niego w ciągu kilku stuleci wyczerpiemy wszelkie rozsądne źródła energii na naszej planecie, co spowolni postęp technologiczny i zwiększy ubóstwo i zanieczyszczenie. Bezos twierdzi, że w kosmosie możemy znaleźć nieograniczone możliwości i wolność.

Co na to Musk?

Elon Musk, który również marzy o kolonizacji kosmosu ma zupełnie inną wizję. Musk chce, aby ludzie osiedlili się na Marsie, który uważa za najlepszą alternatywę dla Ziemi. Musk planuje wysłać pierwszą załogową misję na Czerwoną Planetę i ostatecznie stworzyć samowystarczalną cywilizację marsjańską. Musk uważa, że Mars jest łatwiejszy do terraformowania niż inne planety i ma wiele zalet, takich jak grawitacja, obecność lodu wodnego i atmosfery.

Więcej o podboju komosu przez Elona Muska i Jeffa Bezosa znajdziesz na Spider`s Web:

Musk nie zgadza się z propozycją Bezosa i uważa, że stacje kosmiczne nie są dobrym miejscem do życia dla ludzi. Szef SpaceX twierdzi, że stacje kosmiczne będą zbyt drogie, zbyt nudne i zbyt podatne na katastrofy. Musk uważa, że ludzie powinni eksplorować i zasiedlać różne planety, a nie ograniczać się do sztucznych struktur. Jego zdaniem Mars jest naturalnym krokiem w ewolucji ludzkości i daje nam szansę na stworzenie nowej kultury i społeczeństwa.

Kto ma rację?

Trudno jednoznacznie odpowiedzieć na to pytanie, ponieważ obie wizje mają swoje zalety i wady. Bezos ma rację, że stacje kosmiczne mogą zapewnić większą przestrzeń i zasoby dla rosnącej populacji ludzkiej, a także chronić Ziemię przed nadmiernym eksploatowaniem. Jednak stacje kosmiczne mogą być również trudne do zbudowania i utrzymania, a także być narażone na zagrożenia, takie jak meteoryty czy promieniowanie. Ponadto stacje kosmiczne mogą być mniej atrakcyjne dla ludzi, którzy wolą żyć w naturalnym środowisku i odkrywać nowe światy.

Musk ma rację, że Mars jest fascynującym celem dla ludzkiej eksploracji i może stać się drugim domem dla naszego gatunku. Jednak Mars jest również bardzo trudnym i nieprzyjaznym miejscem do życia, wymagającym wielu lat i miliardów dolarów, aby go uczynić znośnym. Ponadto Mars jest bardzo daleko od Ziemi, co utrudnia komunikację i transport. Dodatkowo Mars może być również zagrożony przez katastrofy, takie jak burze piaskowe i uderzenia planetoid.

REKLAMA

Ostatecznie obie wizje mogą być realizowane równolegle, ponieważ nie wykluczają się nawzajem. Możemy budować stacje kosmiczne i osiedlać się na Marsie, a także na innych planetach i księżycach. Możemy wykorzystać różne technologie i strategie, aby dostosować się do różnych warunków i potrzeb. Możemy być zarówno kolonistami, jak i odkrywcami, zarówno mieszkańcami, jak i podróżnikami.

Możemy być obywatelami Ziemi i kosmosu.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA