REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Amazon ma problemy z Amazonką. Jeff Bezos wezwany do zapłaty za używanie nazwy Amazon

Amazon to po polsku Amazonia. I to właśnie gubernator brazylijskiego stanu Amazonia chce, aby Jeff Bezos płacił tantiemy za używanie nazwy Amazon. Na Instagramie zamieścił wideo, w którym zwraca się do Bezosa z apelem o wsparcie lasów deszczowych Amazonii.

06.12.2023
20:08
Amazon
REKLAMA

Amazon to nie tylko nazwa największej firmy e-commerce na świecie, założonej przez Jeffa Bezosa. To także angielska nazwa największego tropikalnego lasu deszczowego na ziemi, który rozciąga się na obszarze ośmiu krajów Ameryki Południowej, w tym Brazylii. A właśnie z Brazylii pochodzi pomysł, aby Bezos musiał płacić za używanie tej nazwy.

REKLAMA

Jeff Bezos powinien płacić

Gubernator stanu Amazonas, Wilson Lima, wystosował list do Bezosa, w którym prosi go o wsparcie finansowe dla ochrony lasu deszczowego, który jest zagrożony przez wylesianie, pożary i zmiany klimatu. Lima argumentuje, że Bezos powinien wykazać się odpowiedzialnością społeczną i moralną, ponieważ jego firma czerpie korzyści z nazwy Amazon, która jest symbolem bioróżnorodności i życia na naszej planecie. Lima powiedział, że zamierza poruszyć tę kwestię podczas szczytu klimatycznego COP28 odbywającego się w Dubaju.

Więcej ciekawych wiadomości o Amazon, znajdziesz na Spider's Web:

Lima nie jest pierwszym politykiem, który próbuje skłonić Bezosa do zapłaty za nazwę Amazon. W 2018 r. były prezydent Ekwadoru, Rafael Correa, napisał na Twitterze, że Bezos powinien oddać 1 proc. swojego majątku na ochronę Amazonii, ponieważ "skradł" jej nazwę. Correa dodał wówczas, że Bezos jest "najbogatszym człowiekiem świata dzięki nazwie, która nie należy do niego".

W 2022 r. jedna z organizacji pozarządowych wypuściła skierowany do multimiliardera film, w którym już porusza kwestię zbieżności nazwy koncernu oraz regionu i wzywa Bezosa do zainwestowania w ochronę Amazonii.

Płacić, czy nie płacić?

Czy Bezos ma prawo używać nazwy Amazon dla swojej firmy? Czy powinien płacić za to, że ją wykorzystuje? A może to tylko próba wywarcia presji na miliarderze, który niedawno poleciał w kosmos swoją rakietą?

REKLAMA

Odpowiedź na te pytania nie jest prosta. Amazon został wybrany jako nazwa firmy, ponieważ miała ona symbolizować wielkość i różnorodność. Amazon nie narusza żadnych praw autorskich ani znaków towarowych, ponieważ nazwa Amazon jest nazwą geograficzną, która nie podlega ochronie prawnej. Bezos nie musi więc płacić nikomu za używanie tej nazwy.

Z drugiej strony, Bezos może być oskarżany o brak szacunku i wrażliwości dla ludów i przyrody Amazonii, które cierpią z powodu degradacji środowiska i ubóstwa. Majątek Jeffa Bezosa wynosi 171 mld dol. i tylko w tym roku wzrósł o około 60 mld dol. Jakie jest wasze zdanie na ten temat?

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA