REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Kosmos

Elon Musk zainstalował gigantyczny napis. Zaczyna się odliczanie

Elon Musk pochwalił się w serwisie X nowym napisem, który umieszczony został na platformie startowej Starbase. Napis mówi wszystko. To Mars jest głównym celem dyrektora SapceX.

05.12.2023
14:59
Mars
REKLAMA

SpaceX, firma kosmiczna założona przez Elona Muska, ma wielkie plany związane z eksploracją i kolonizacją Marsa. Jednym z elementów tych planów jest Starbase, ogromna baza rakietowa w Teksasie, skąd mają startować statki kosmiczne Starship.

REKLAMA

Starship ma być pojazdem, który dostarczy astronautów NASA na powierzchnię Księżyca, a następnie z powrotem na orbitę Srebrnego Globu. Ma być to misja Artemis III, planowana początkowo na 2025 r., jej start przesunie się najprawdopodobniej na nie wcześniej niż 2026 r.

Więcej interesujących wiadomości o Marsie i planach jego podboju przeczytasz na Spider's Web:

Elon Musk chce polecieć na Marsa

Elon Musk mierzy jednak dalej niż Księżyc. Na terenie Starbase pojawił się właśnie napis: Gateway to Mars (Brama do Marsa). Starbase to nazwa nadana przez Muska kompleksom produkcyjnym i testowym w Boca Chica, w pobliżu Brownsville, w Teksasie. To tam SpaceX buduje i testuje prototypy Starship, wielostopniowej rakiety zdolnej do transportu ludzi i ładunków na Księżyc.

Baza była już świadkiem dwóch udanych startów Starship. Choć statki za każdym razem były niszczone w powietrzu, to SpaceX mówi, że oba testy przyniosły masę ważnych i użytecznych informacji, które zaowocują przy startach następnych rakiet.

Starship ma być w pełni wielokrotnego użytku, co ma znacznie obniżyć koszty lotów kosmicznych. SpaceX planuje wysłać pierwszą załogową misję na Marsa w latach 30. XXI wieku, a docelowo stworzyć trwałą ludzką obecność na Czerwonej Planecie.

Międzyplanetarne ambicje Muska

Napis "Gateway to Mars" jest więc wyrazem wizji i ambicji Muska, który chce uczynić z ludzkości gatunek międzyplanetarny. Napis ten ma też nawiązywać do Gateway, czyli stacji kosmicznej, którą NASA zamierza zbudować na orbicie księżycowej jako element programu Artemis.

Gateway ma być platformą naukową i logistyczną, która umożliwi załogowe lądowania na Księżycu i dalsze eksploracje głębokiej przestrzeni kosmicznej. NASA współpracuje z partnerami międzynarodowymi i komercyjnymi, w tym ze SpaceX, nad realizacją Gateway. SpaceX ma dostarczać zaopatrzenie i załogę na Gateway za pomocą Starship.

Nowy napis na wyrzutni Starbase jest więc nie tylko dekoracją, ale też symbolem i przypomnieniem o celach i marzeniach, które kierują SpaceX i innymi podmiotami zaangażowanymi w eksplorację kosmosu. Napis ten ma też inspirować ludzi na całym świecie, aby śledzili i wspierali te działania. Jak powiedział Musk, Starbase ma być miejscem, skąd będą wyruszać nawet statki kosmiczne na Marsa. Czy Starbase rzeczywiście stanie się bramą do Marsa? Tego dowiemy się w najbliższych latach i dekadach.

REKLAMA

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA