REKLAMA

Fotowoltaika zasili polskie lotnisko. Będą całkowicie niezależni

Lotnisko w Łodzi stawia na zieloną energię. W planach jest budowa farmy fotowoltaicznej, która uniezależni lotnisko od zewnętrznych dostaw prądu. To nie tylko oszczędności, ale też krok w stronę ekologii.

12.03.2024 11.19
Fotowoltaika zasili polskie lotnisko. Będą całkowicie niezależni
REKLAMA

W samym sercu Polski rozpoczyna się nowa era energetyczna. Port lotniczy w Łodzi, znany z innowacyjnego podejścia do technologii, ogłosił plany stworzenia własnej farmy fotowoltaicznej. To ambitny projekt, który ma na celu uniezależnienie się od zewnętrznych dostaw energii.

REKLAMA

Słoneczna inwestycja o mocy 10 MW

Zaprojektowana farma fotowoltaiczna, rozciągająca się na obszarze do 13 hektarów, będzie nie tylko symbolem nowoczesności, ale przede wszystkim źródłem czystej energii. Z mocą instalacji szacowaną na 10 MW, lotnisko będzie mogło zaspokoić swoje całkowite zapotrzebowanie na energię elektryczną.

Realizacja projektu podzielona została na 2 lub 3 etapy. Już po zakończeniu pierwszego z nich, farma fotowoltaiczna ma dostarczyć około 20 proc. potrzebnej energii, co jest krokiem milowym w kierunku samowystarczalności. Farma fotowoltaiczna powstanie od strony obwodnicy Łodzi, po południowej stronie pasa startowego. Budowa ma ruszyć w 2024 r.

Co więcej, nadwyżka wyprodukowanej energii nie pójdzie na marne. Planuje się, że zostanie ona wykorzystana do zasilania pobliskich obiektów miejskich, w tym miejskiej sortowni odpadów.

Pionierski krok wśród polskich lotnisk

Farma fotowoltaiczna to nie tylko korzyści dla środowiska, ale też realne oszczędności. Lotnisko w Łodzi zużywa ogromne ilości prądu, a ceny energii stale rosną. Własna instalacja fotowoltaiczna pozwoli na obniżenie kosztów utrzymania lotniska.

Więcej o fotowoltaice w nietypowych miejscach przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA

Inicjatywa łódzkiego lotniska to znak, że Polska staje się liderem w dziedzinie zrównoważonego rozwoju. To dowód na to, że nawet tradycyjne sektory, takie jak lotnictwo, mogą przyczynić się do walki ze zmianami klimatycznymi.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA