REKLAMA

Cmentarz z fotowoltaiką. Ten pomysł ma więcej plusów niż myślicie

Mieszkańcy Saint-Joachim w Pays de la Loire we Francji postanowili wkroczyć z zieloną energią w dość niecodzienne miejsce. Na tamtejszym cmentarzu powstają właśnie zadaszenia z paneli fotowoltaicznych, które nie tylko zapewnią energię elektryczną, ale też stworzą wyjątkową atmosferę.

10.03.2024 19.00
Cmentarz z fotowoltaiką. Ten pomysł ma więcej plusów niż myślicie
REKLAMA

W Saint-Joachim w regionie Pays de la Loire we Francji mieszkańcy postanowili wykorzystać cmentarz jako miejsce do wytwarzania energii słonecznej. To niezwykłe przedsięwzięcie zakłada pokrycie cmentarza panelami o łącznej mocy 1,3 MW. Będą one dostarczać prąd dla około 4000 gospodarstw domowych gminy oraz instytucji samorządowych i sklepów.

REKLAMA

Więcej o fotowoltaice i energii ze Słońca przeczytasz na Spider`s Web:

Dajcie cień i podlewa zieleń

Co wyróżnia ten projekt? To nie tylko źródło czystej energii i cień dla odwiedzających cmentarz. Panele słoneczne będą również zbierać deszczówkę, która posłuży do podlewania zieleni pobliskiego kompleksu sportowego.

Projekt jest inicjatywą samorządu i wspierany jest przez stowarzyszenie RECIT, obywatelską sieć energetyczną w Pays de la Loire i stowarzyszenie Brier'energie. Prezydent Brier’energie, Eric Boquaire, wyjaśnia, że dach nad cmentarzem składać będzie się z 5000 paneli fotowoltaicznych o łącznej powierzchni 8000 m2.

Całkowity koszt inwestycji wynosi 3,35 mln euro i zostanie ona sfinansowana przez samorząd. Instalacja powinna być gotowa do działania w 2025 r. Władze gminy zapewniają, że energia będzie "sprawiedliwie dzielona między wszystkich mieszkańców".

Realne oszczędności

Nowe zadaszenia zostały zaprojektowane z dbałością o estetykę i poszanowanie tradycji. Panele słoneczne są zintegrowane z konstrukcją dachu, tworząc spójną całość.

REKLAMA

Inwestycja według Brier'energie powinna pozwolić zaoszczędzić mieszkańcom średnio od 150 do 250 euro na rocznym rachunku za energię elektryczną. To przedsięwzięcie, które pokazuje, że cmentarze mogą pełnić więcej niż tylko funkcję pochówku.

Warto na koniec dodać, że Francuzi nie są pionierami w cmentarnej fotowoltaice. Podobne przedsięwzięcia zrealizowano także w Hiszpanii, w tym na cmentarzu w Santa Coloma de Gramanet, niedaleko Barcelony, czy w USA, na cmentarzu Gate of Heaven Cemetery w East Hanover.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA