REKLAMA

Użyli Apple Vision Pro podczas operacji. Tak wkraczamy w nowy etap

Gogle Apple Vision Pro zostały wykorzystane do przeprowadzenia operacji. Chirurdzy z Wielkiej Brytanii użyli nowych gogli z Cupertino i udało im się z powodzeniem wyleczyć kręgosłup pacjenta.

12.03.2024 04.40
apple-vision-pro-tansza-wersja - 2
REKLAMA

Urządzenie, które wcześniej było kojarzone z dziwnie wyglądającymi przechodniami w USA oraz nieodpowiedzialnymi kierowcami zasiadającymi "za kółkiem" samochodu, przyczyniło się do osiągnięcia bardzo ważnego celu. Sprzęt może służyć do dalszego ratowania ludzkiego życia. Eksperci są zgodni - gogle Apple dają ogromne możliwości w zastosowaniach medycznych.

REKLAMA

Apple Vision Pro użyte podczas operacji kręgosłupa. Choć nie przez lekarza

Okulary Apple Vision Pro nie były wykorzystywane przez lekarza przeprowadzającego całą operację. Jak donosi brytyjski dziennik Daily Mail, ze sprzętu korzystała pielęgniarka, która bezpośrednio współpracowała z chirurgiem. Gogle wykorzystano do wielu celów, między innymi do przygotowania operacji, do śledzenia zabiegu i wyboru odpowiednich narzędzi niezbędnych podczas operacji.

Była to pierwsza w Wielkiej Brytanii operacja, w której zastosowano Vision Pro - ta została przeprowadzona w prywatnym szpitalu Cromwell w Londynie i miała na celu wyleczenie kręgosłupa operowanego mężczyzny. Oczywiście całe przedsięwzięcie poszło zgodnie z planem, pacjent przeżył. Na pokładzie okularów do rzeczywistości mieszanej zastosowano specjalne oprogramowanie amerykańskiej firmy eXeX (marka ma na koncie podobne oprogramowanie stworzone dla gogli Microsoft Hololens), które bardzo mocno pomogło w operacji.

Oprogramowanie firmy eXeX ma dać dostęp pielęgniarkom dostęp do m.in. przewodników po zabiegach na sali operacyjnej, ale też wspierać pracowników medycznych pod innymi względami. Oprogramowanie pozwoliło również śledzić każdy etap operacji i badać jej przebieg.

Eliminuje to ludzkie błędy i domysły, daje to pewność podczas operacji.

 - Suvi Verho, główna pielęgniarka w London Independent Hospital

Opisywany przypadek jest pierwszym wykorzystaniem Vision Pro podczas operacji w Wielkiej Brytanii, ale jak można było się spodziewać, ktoś już wykorzystał gogle do rzeczywistości mieszanej wcześniej. Zaledwie trzy dni po premierze gogli Apple światowej sławy neurochirurg Robert Masson, który ma na koncie 13000 operacji użył sprzętu do kilku operacji rekonstrukcji kręgosłupa.

Wkraczamy w nową erę chirurgii i po raz pierwszy nasze zespoły chirurgiczne dysponują doskonałymi wizualnymi holograficznymi wskazówkami i mapami, poprawiającymi orientację wzrokowo-przestrzenną i czasową każdego zespołu chirurgicznego oraz każdej operacji we wszystkich specjalnościach.

– powiedział Robert Masson

Lekarz Syed Aftab uważa, że Apple Vision Pro wraz z odpowiednim oprogramowaniem dają ogromne możliwości, jeśli chodzi o zastosowania sprzętu w medycynie. Takie oprogramowanie może bowiem zamienić nową pielęgniarkę, z którą chirurg jeszcze nigdy nie pracował w osobę z dziesięcioletnim doświadczeniem. Eksperci są zgodni - nowe gogle Apple w medycynie są niezwykle przydatnym sprzętem.

REKLAMA

Więcej o sprzęcie Apple Vision Pro przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA