REKLAMA

Innowacyjny projekt H2Silesia. Zielony wodór z Górnego Śląska podbije Europę

Jedna z najnowocześniejszych fabryk wodoru w Europie i hub wodorowy dla całego regionu powstanie na Śląsku. Dzięki projektowi H2Silesia Polska będzie wśród liderów technologii produkcji zielonego wodoru.

22.02.2024 18.23
Innowacyjny projekt H2Silesia. Zielony wodór z Górnego Śląska podbije Europę
REKLAMA

Wodór to paliwo przyszłości, które może zrewolucjonizować energetykę, transport i przemysł. Jednak nie każdy wodór jest równie ekologiczny. Najbardziej pożądany jest tzw. zielony wodór, czyli taki, który powstaje z elektrolizy wody przy użyciu energii z odnawialnych źródeł. Niestety, produkcja zielonego wodoru jest kosztowna i wymaga zaawansowanej technologii. Dlatego Unia Europejska wspiera projekty, które mają na celu rozwój tego sektora i budowę infrastruktury wodorowej.

REKLAMA

Jednym z takich projektów jest H2Silesia, realizowany przez polską firmę Polenergia. To wielkoskalowa fabryka zielonego wodoru, która ma powstać na Górnym Śląsku, w regionie związanym z wydobyciem i wykorzystywaniem paliw kopalnych.

O tym, jak Polska stawia na wodór, przeczytasz na Spider`s Web:

Śląska fabryka wodoru

Fabryka ma mieć moc około 105 MW i produkować 13 tys. t zielonego wodoru rocznie. Wodór ten ma być dostarczany dla ciężkiego przemysłu i zeroemisyjnego transportu, a także stanowić wsparcie dla transformacji energetycznej regionu i dekarbonizacji Śląska. Uruchomienie produkcji zielonego wodoru planowane jest na 2027 r.

Projekt H2Silesia wykorzystuje technologię elektrolizy wody przy użyciu energii z odnawialnych źródeł, takich jak wiatr i słońce. Elektroliza to proces, w którym prąd elektryczny rozkłada wodę na wodór i tlen. Wodór jest następnie oczyszczany i sprężany, a tlen jest uwalniany do atmosfery.

Zielony wodór jest tak nazywany, ponieważ nie emituje dwutlenku węgla ani innych zanieczyszczeń, ani podczas jego produkcji, ani spalania. Jest to więc paliwo bezemisyjne, przyjazne dla środowiska i klimatu.

H2Silesia to jeden z kilku projektów wodorowych realizowanych przez Grupę Polenergia. Najbardziej zaawansowany z nich to położony na Podkarpaciu H2HUB Nowa Sarzyna. Projekt zlokalizowany na terenie Elektrociepłowni Nowa Sarzyna zakłada budowę instalacji do produkcji zielonego wodoru o mocy 5 MW.

142 mln euro od Unii

Polenergia to jedyna polska firma, która została objęta programem Hy2Infra, w ramach którego Komisja Europejska zatwierdziła maksymalne dofinansowanie w wysokości do 142,77 mln euro (ponad 630 mln zł) na realizację projektu H2Silesia.

Komisja Europejska uruchomiła program Hy2Infra w ramach inicjatywy IPCEI (Important Projects of Common European Interest). Uczestniczy w nim siedem państw członkowskich – Polska, Francja, Niemcy, Włochy, Holandia, Portugalia i Słowacja. Komisja oczekuje, że zwiększenie dostaw wodoru przyspieszy realizację Europejskiego Zielonego Ładu.

Wodór jako paliwo

Wodór jest najlżejszym i najbardziej obfitym pierwiastkiem we wszechświecie, ale na Ziemi występuje głównie w postaci związanej z innymi pierwiastkami, np. w wodzie czy węglowodorach. Aby uzyskać czysty wodór, trzeba go wydzielić z tych związków, co wymaga nakładu energii. Wodór można produkować na różne sposoby, np. przez elektrolizę wody.

Wodór może być wykorzystywany jako paliwo do napędzania pojazdów, statków, pociągów, samolotów czy rakiet. Może być też używany jako nośnik energii do magazynowania i przesyłania nadwyżek energii z odnawialnych źródeł. 

REKLAMA

Wodór ma wiele zalet jako paliwo przyszłości, np. jest nieograniczony, uniwersalny, wydajny i czysty. Jednak ma też kilka wad, np. jest trudny do przechowywania i transportu, wymaga wysokiego ciśnienia lub niskiej temperatury, a jego produkcja jest kosztowna i zależna od dostępności energii.

 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA