REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Tech

Polski start-up szykuje reaktor wodorowy. Możesz się dorzucić do budowy

Wodór to paliwo przyszłości, które podczas spalania generuje wyłącznie wodę i energię. Brzmi jak marzenie, prawda? Niestety produkcja, transport i przechowywanie wodoru wiążą się z wieloma problemami i kosztami. Ale co by się stało, gdyby istniał sposób na wytwarzanie wodoru z amoniaku, łatwiej dostępnego i bezpieczniejszego związku chemicznego? To właśnie chce osiągnąć polski start-up SILTIM, który zbiera fundusze na wytworzenie prototypu reaktora wodorowego. Poznajcie historię i ambicje tego innowacyjnego projektu, który może zrewolucjonizować gospodarkę wodorową.

28.01.2024
19:30
Polski start-up szykuje reaktor wodorowy. Możesz się dorzucić do budowy
REKLAMA

Polski start-up SILTIM zbiera na zrzutka.pl fundusze na wytworzenie prototypu reaktora wodorowego. Wytwarzać będzie wodór z amoniaku, który może być wykorzystywany jako paliwo przyszłości zarówno w silnikach spalinowych (wewnętrznego spalania), jak i w ogniwach paliwowych generujących energię elektryczną z wodoru (lub mieszaniny wodoru i azotu).

REKLAMA

Więcej o paliwie przyszłości przeczytasz na Spider`s Web:

Co to jest reaktor wodorowy?

Reaktor wodorowy to urządzenie, które wykorzystuje innowacyjny materiał katalityczny opracowany przez naukowców z Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach do produkcji wodoru z amoniaku. Amoniak z kolei to związek chemiczny składający się z azotu i wodoru, który jest szeroko stosowany w przemyśle nawozowym, chemicznym i spożywczym. Jest też łatwiejszy do transportu i przechowywania niż wodór, ponieważ ma niższą temperaturę wrzenia i większą gęstość.

Reaktor wodorowy umożliwia rozkład amoniaku na wodór i azot, które mogą być wykorzystywane jako paliwo przyszłości zarówno w silnikach spalinowych, jak i w ogniwach paliwowych generujących energię elektryczną.

Dzięki tej technologii, eliminujemy bariery związane z transportem i przechowywaniem wodoru, ponieważ gaz ten jest wytwarzany na bieżąco z amoniaku. To rozwiązanie może stać się źródłem paliwa przyszłości, pozwalając na zasilanie zarówno tradycyjnych silników spalinowych, jak i ogniw paliwowych, które generują energię elektryczną z wodoru lub mieszaniny wodoru i azotu

- tłumaczą pomysłodawcy.

Twórcy start-upu mają duże doświadczenie w syntezie chemicznej oraz w wytwarzaniu i aplikacjach katalizatorów nanometalicznych. Ich praca doprowadziła już do opracowania działającego katalizatora wykonanego w nano-technologi do rozkładu amoniaku (co zaowocowało patentem).

Chcielibyśmy podkreślić, iż mamy już działający katalizator, który czeka na dalszy rozwój i Wasze wsparcie. Możemy mieć polski produkt, pozwalający generować czysty, zielony wodór z amoniaku produkowanego w rodzimych zakładach azotowych. Produkt o znaczeniu globalnym. Wodór to paliwo przyszłości, które podczas spalania generuje wyłącznie wodę i energię

- dodają twórcy reaktora wodorowego.

Jakie są korzyści z reaktora wodorowego?

Reaktor wodorowy ma wiele zalet. Na tyle dużo, że traktowany jest jako obiecująca technologia dla zrównoważonego rozwoju.

Oto niektóre z nich:

Reaktor wodorowy pozwala na produkcję wodoru na bieżąco, bez konieczności magazynowania go w wysokociśnieniowych zbiornikach lub podziemnych formacjach geologicznych. Eliminuje emisję gazów cieplarnianych związanych z produkcją wodoru z paliw kopalnych, takich jak gaz ziemny czy węgiel. Wodór z amoniaku jest niskoemisyjny, a jeśli amoniak jest produkowany z energii ze źródeł odnawialnych, to wodór jest zielony.

Reaktor wodorowy może być zintegrowany z istniejącą infrastrukturą energetyczną i transportową, wykorzystującą amoniak jako nośnik energii. Polska jest trzecim producentem amoniaku na świecie, co daje jej przewagę konkurencyjną na rynku wodorowym. Reaktor wodorowy może być skalowany i dostosowany do różnych potrzeb i zastosowań, od małych generatorów przenośnych po duże elektrownie wodorowe.

Jak wesprzeć projekt reaktora wodorowego?

Projekt reaktora wodorowego jest realizowany przez start-up SILTIM, który został założony w 2021 r. przez dr Piotra Bartczaka i dr Jacka Mularskiego, pracowników Uniwersytetu Śląskiego w Katowicach. Start-up działa w branży chemicznej i nanotechnologicznej, specjalizując się w syntezie i aplikacjach katalizatorów nanometalicznych. Start-up ma już na swoim koncie patent na katalizator do rozkładu amoniaku oraz udane testy aktywności jego katalizatorów w procesie produkcji wodoru z amoniaku.

REKLAMA

Aby zrealizować prototyp reaktora wodorowego, start-up potrzebuje wsparcia finansowego. Fundusze są zbierane na zrzutka.pl, a darczyńcy mogą liczyć na niewielkie upominki oraz dodatkowo karty upominkowe uprawniające do jazdy na torze samochodem elektrycznym lub wodorowym (samodzielnie lub z instruktorem).

Każda wpłata jest ważna i doceniona.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA