REKLAMA

Wykorzystali słońce do produkcji prądu i ciepła jednocześnie. Innowacyjne podejście do fotowoltaiki

Fotowoltaika nie powiedziała jeszcze ostatniego słowa, a naukowcy bez przerwy pracują nad jeszcze efektywniejszym wykorzystaniem energii naszej gwiazdy. Badacze zaprezentowali właśnie nowy moduł solarny, który zapewnia równocześnie prąd elektryczny oraz ciepło.

23.02.2024 17.36
Wykorzystali słońce do produkcji prądu i ciepła jednocześnie. Innowacyjne podejście do fotowoltaiki
REKLAMA

Międzynarodowy zespół kierowany przez dr Armina Buchroithnera z Instytutu Pomiarów Elektrycznych i Systemów Czujników na Politechnice w Grazu (TU Graz) opracował kolektor skupiający z nowymi ogniwami fotowoltaicznymi. Moduł ten, nazwany ECOSun—Economic COgeneration by Efficiently COncentrated SUNlight, jest w stanie jednocześnie generować elektryczność i ciepło z promieniowania słonecznego, wykorzystując do tego innowacyjne rozwiązania technologiczne.

REKLAMA

Kolektor skupiający ECOSun

Opracowany moduł słoneczny ECOSun składa się z wklęsłego zwierciadła w kształcie rynny, które skupia promienie słoneczne na specjalnych ogniwach fotowoltaicznych rozmieszczonych w linii ogniskowej. Do ogniw dociera więc nie tylko światło słoneczne, ale także ogromne ilości ciepła, bo moduł działa jak ogromne szkoło powiększające.

Więcej o nowościach w fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:

Ciepło odpadowe z ogniw słonecznych przekazywane do płynu przenoszącego ciepło, który przepływa wzdłuż tylnej części ogniw w systemie rur. Wygenerowaną w ten sposób energię cieplną i elektryczną można wykorzystać np. do neutralnego dla klimatu ogrzewania, chłodzenia lub do różnych celów przemysłowych, np. w przemyśle spożywczym czy tekstylnym.

Promieniowanie słoneczne jest wzmacniane od 60 do 120 razy

Pomysł jednoczesnego wytwarzania energii elektrycznej i ciepła z promieniowania słonecznego istnieje od lat 70. XX wieku, jednak nie powiódł się ze względu na wysokie koszty i problemy technologiczne. To może się teraz zmienić, ponieważ zespołowi Buchroithnera udało się opracować kilka innowacji technologicznych. 

REKLAMA

Kolektory skupiające zostały wyprodukowane znacznie wydajniej, przy użyciu przemysłowych metod produkcji, takich jak technologia formowania wtryskowego. Krzemowe ogniwa słoneczne opracowane we współpracy z tureckim centrum badawczym GUNAM wytrzymują wysokie temperatury skoncentrowanego światła słonecznego. Jest to ważny czynnik, ponieważ paraboliczne zwierciadła wzmacniają promieniowanie słoneczne od 60 do 120 razy.

Dotychczas elektrownie słoneczne z kolektorami skupiającymi lokowano niemal wyłącznie w regionach szczególnie nasłonecznionych, takich jak Zatoka Perska. Nasze testy wykazały, że zastąpienie paliw kopalnych w procesach przemysłowych za pomocą kolektorów skupiających może być przydatne również w Europie Środkowej

- mówi dr Armin Buchroithner.
REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA