REKLAMA

Wymyślili zupełnie nowe elastyczne panele słoneczne. Mają zmienić rynek fotowoltaiki

Naukowcy opracowali nowy rodzaj organicznych ogniw słonecznych, które mają kształt półkuli i są bardzo elastyczne. Mogą być łatwo dopasowane do dowolnej krzywej powierzchni, takiej jak dachy, okna, ubrania. Ponadto dzięki swojemu kształtowi mogą odbierać więcej światła słonecznego z różnych kierunków, co zwiększa ich wydajność.

19.02.2024 07.15
Wymyślili zupełnie nowe elastyczne panele słoneczne. Mają zmienić rynek fotowoltaiki
REKLAMA

Energia słoneczna to jedno z najbardziej obiecujących źródeł odnawialnej energii, które może pomóc w walce ze zmianami klimatu i zaspokoić rosnące zapotrzebowanie na elektryczność. Jednak tradycyjne ogniwa słoneczne mają pewne ograniczenia, takie jak sztywność, ciężar, koszt i niska sprawność. Dlatego naukowcy na całym świecie poszukują nowych materiałów i technologii, które mogłyby poprawić wydajność i elastyczność ogniw słonecznych.

REKLAMA

Więcej o fotowoltaice i energii ze słońca przeczytasz na Spider`s Web:

Półkule, które wyłapią słońce

Jednym z takich przełomowych odkryć jest opracowanie nowego rodzaju elastycznych ogniw słonecznych z organicznego materiału przez prof. Dooyounga Hah i zespół badaczy z Uniwersytetu Abdullaha Gula w Turcji. Ich innowacyjna konfiguracja ma na celu maksymalizację absorpcji światła i pokrycia kątowego.

Ogniwa zaproponowane przez turecki zespół mają kształt półkulisty i są pokryte cienką warstwą przezroczystego polimeru, który zapewnia im giętkość i odporność na uszkodzenia mechaniczne. Dzięki temu ogniwa te mogą być łatwo naklejane na różne powierzchnie, takie jak ubrania, okna, dachy czy samochody, i dostosowywać się do kąta padania promieni słonecznych.

Wydajne i przyjazne dla środowiska

Zaletą tego rozwiązania jest to, że ogniwa te mogą wykorzystywać więcej energii ze słońca, ponieważ mają większą powierzchnię absorpcji światła niż płaskie ogniwa. Dzięki unikalnej półkulistej konstrukcji organicznych ogniw słonecznych zespół prof. Hah stawił czoła kilku wyzwaniom stojącym przed tradycyjnymi panelami słonecznymi.

Wychwytując światło słoneczne pod szerszym zakresem kątów, te innowacyjne ogniwa mogą potencjalnie wytwarzać więcej energii elektrycznej w ciągu dnia. Zapewnia to zwiększoną wydajność i maksymalizuje produkcję energii, nawet w obszarach o mniejszym bezpośrednim nasłonecznieniu.

REKLAMA

Ponadto dzięki zastosowaniu organicznego materiału ogniwa te są tańsze i bardziej przyjazne dla środowiska niż tradycyjne ogniwa z krzemu. Według badań sprawność tych ogniw wynosi około 10 proc., co jest porównywalne z niektórymi komercyjnymi ogniwami organicznymi.

Opracowanie nowego rodzaju elastycznych ogniw słonecznych jest ważnym krokiem w kierunku rozwoju zrównoważonej energetyki. Ogniwa te mogą znaleźć zastosowanie w wielu dziedzinach, takich jak elektronika noszona, budownictwo zintegrowane z fotowoltaiką czy transport elektryczny.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA