REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Nowy pomysł na oszczędzanie prądu. Fotowoltaika wewnątrz domu

Fotowoltaika to technologia, która umożliwia przetwarzanie światła słonecznego na energię elektryczną. Zwykle kojarzy nam się z panelami solarnymi umieszczonymi na dachach budynków lub na wolnym terenie. Niemniej jednak istnieją moduły fotowoltaiczne, które można zastosować również wewnątrz domu.

05.02.2024
16:06
Nowy pomysł na oszczędzanie prądu. Fotowoltaika wewnątrz domu
REKLAMA

Firma Solaires Entreprises z Kanady opracowała innowacyjny produkt – moduły perowskitowe przeznaczone do użytku wewnętrznego.

REKLAMA

Perowskity to rodzaj materiałów o specjalnej strukturze krystalicznej, która nadaje im wyjątkowe właściwości optyczne i elektryczne. Mogą być syntetyzowane z różnych pierwiastków, takich jak ołów, cyna, wapń, tytan czy halogeny. Dzięki temu można uzyskać perowskity o różnych kolorach i przeźroczystości.

Perowskity są bardzo obiecującymi materiałami do zastosowań fotowoltaicznych, ponieważ mają wysoką sprawność konwersji światła na prąd, niski koszt produkcji i łatwość dopasowania do różnych warunków. Mogą być nanoszone na cienkie i elastyczne podłoża, takie jak folie, tkaniny czy papier. Można je również łączyć z innymi materiałami, takimi jak krzem, aby zwiększyć ich wydajność.

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider's Web:

Jak działają moduły perowskitowe do użytku wewnętrznego?

Moduły perowskitowe do użytku wewnętrznego to nowy produkt firmy Solaires Entreprises, który ma na celu wykorzystanie potencjału perowskitów do produkcji energii elektrycznej z oświetlenia sztucznego. Mają postać cienkich i przezroczystych folii, które można naklejać na okna, ściany, meble czy inne powierzchnie w domu. Moduły te są w stanie przetwarzać światło zarówno z naturalnego, jak i sztucznego źródła, takiego jak żarówki, świetlówki czy LED-y.

Moduły perowskitowe do użytku wewnętrznego mają kilka zalet. Po pierwsze, pozwalają na oszczędność energii, ponieważ zmniejszają zapotrzebowanie na prąd z sieci. Po drugie, są ekologiczne, ponieważ nie emitują żadnych szkodliwych substancji i nie zużywają się tak szybko jak tradycyjne panele solarne. Po trzecie, są estetyczne - nie zakłócają widoku z okna i nie psują wyglądu wnętrza. Po czwarte - są łatwe w montażu i demontażu, ponieważ nie wymagają żadnych specjalnych narzędzi ani instalacji elektrycznej.

Z paneli fotowoltaicznych zamontowanych wewnątrz domu można zasilać różne urządzenia elektryczne, które nie wymagają dużej mocy. Na przykład, można zasilać oświetlenie, urządzenia AGD, elektronikę czy pompy wodne. Moduły perowskitowe do użytku wewnętrznego są zaprojektowane tak, aby zasilać elektronikę użytkową, bezprzewodowe klawiatury, inteligentne zamki czy różnorodne czujniki.

Polacy też mają podobny produkt

Moduły perowskitowe do użytku wewnętrznego są obecnie w fazie testów i pilotażu. Firma Solaires Entreprises planuje wprowadzić je na rynek w drugiej połowie 2024 r. Będą dostępne w różnych rozmiarach, kolorach i wzorach, aby dopasować się do gustu i potrzeb klientów.

Fotowoltaika wewnątrz domu to nowy trend, który może zmienić sposób, w jaki korzystamy z energii elektrycznej. Dzięki modułom perowskitowym do użytku wewnętrznego możemy produkować własny prąd z oświetlenia sztucznego i naturalnego, oszczędzać pieniądze, dbać o środowisko i cieszyć się pięknym wnętrzem.

REKLAMA

Warto na koniec wspomnieć, że podobny produkt ma też polska firma Saule Technologies. W ostatnim czasie otrzymała ona certyfikat IEC od TUV Rheinland na pierwsze na świecie elektroniczne etykiety półkowe oparte na perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych. Taki certyfikat to dowód na to, że polska technologia to już nie prototyp, ale kompletne, gotowe rozwiązanie.

Etykiety elektroniczne firmy Saule Technologies posiadają własne, praktycznie niewyczerpane źródło zasilania, niewymagające kosztownej i czasochłonnej wymiany baterii. Są tańsze i wygodniejsze w obsłudze od tradycyjnych etykiet sklepowych, a także znacząco skracają czas etykietowania produktów.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: 3 dni temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA