REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Nietypowy polski przełom w fotowoltaice. Ceny w sklepach nie będą już takie same

Zapomnijcie o sklepowych cenach na papierowych karteczkach. Polska firma opracowała rewolucyjne rozwiązanie, które pozwala dbać o środowisko i oszczędzać miliony ton żywności. A to dzięki elektronicznym wyświetlaczom cen zasilanym przez fotowoltaikę.

21.01.2024
20:30
Nietypowy polski przełom w fotowoltaice. Ceny w sklepach nie będą już takie same
REKLAMA

Polska firma Saule Technologies otrzymała certyfikat IEC od TÜV Rheinland na pierwsze na świecie elektroniczne etykiety półkowe oparte na perowskitowych ogniwach fotowoltaicznych. Taki certyfikat to dowód na fakt, że polska technologia to już nie prototyp, ale kompletne gotowe rozwiązanie.

REKLAMA

Rewolucyjne ceny

Perowskitowa elektroniczna etykieta półkowa (PESL) to drugi produkt firmy Saule Technologies wykorzystujący perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne. Pierwszym z nich są wielkogabarytowe ogniwa przeznaczone do fasad budynków. Nowe pionierskie rozwiązanie reprezentuje kategorię internetu rzeczy (IoT) - to inteligentny system etykiet elektronicznych. Co ważne zasilany jest nie z akumulatora, a z perowskitowego ogniwa fotowoltaicznego.  

Więcej o fotowoltaice przeczytasz na Spider`s Web:

Etykiety elektroniczne firmy Saule Technologies posiadające własne praktycznie niewyczerpane źródło zasilania, niewymagające kosztownej i czasochłonnej wymiany baterii. Są tańsze i wygodniejsze w obsłudze od tradycyjnych etykiet sklepowych, a także umożliwiają rezygnację z kosztownych baterii. Znacząco skracają czas etykietowania produktów.

Perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne Saule Technologies są znacznie wydajniejsze od np. ogniw fotowoltaicznych z amorficznego krzemu stosowanych w kalkulatorach, a co najważniejsze charakteryzują się dużą sprawnością także w świetle sztucznym. Oznacza to, że radzą sobie doskonale w sklepach gdzie dominuje światło z żarówek i diod.

Nadają się też na dolne półki

Ponieważ działają wydajnie nawet wtedy, gdy promienie światła padają pod dużym kątem, jak to ma miejsce w przypadku lamp wiszących, mogą zasilać produkty umieszczone na dolnych półkach. Ponadto, w przeciwieństwie do krzemowych ogniw słonecznych, są one bardzo cienkie, lekkie i elastyczne. Dzięki tym unikalnym właściwościom perowskitowe ogniwa fotowoltaiczne nie zajmują dużo miejsca na PESL, a jednocześnie są na tyle wydajne, że mogą zasilać obsługujące je urządzenia elektroniczne, w tym wyświetlacz i moduł komunikacji bezprzewodowej. 

Umożliwia to zdalną zmianę komunikatów wyświetlanych na etykiecie nawet kilka razy dziennie, co ułatwia np. sprzedaż produktów ze zbliżającym się terminem przydatności do spożycia.

REKLAMA

Dzięki PESL sieci handlowe będą mogły szybko obniżyć ceny produktów spożywczych, których data przydatności do spożycia zbliża się wielkimi krokami. Zapobiegnie to marnowaniu ogromnych ilości żywności, co w świecie, w którym tak wiele osób wciąż głoduje, wydaje się nieopłacalne. Nowe narzędzia handlowe oferowane przez PESL pozwolą nam każdego roku zaoszczędzić miliony ton żywności

- powiedziała Olga Malinkiewicz, CTO Saule Technologies.

Wraz z etykietami Saule Technologies zapewnia również kompleksowe zintegrowane systemy informatyczne i sprzętowe wykorzystujące przekaźniki danych obsługujące PESL, a także możliwości obliczeniowe i analityczne oparte na chmurze. Wstępne testy technologii PESL zostaną przeprowadzone we współpracy z Google Cloud Platform. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA