REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Bezpieczeństwo

Padł rekord świata w wydajności paneli słonecznych. Mówią, że to dopiero początek

Firma Oxford PV, zajmująca się technologiami fotowoltaicznymi nowej generacji, ustanowiła nowy rekord w kategorii najbardziej wydajnego panelu słonecznego na świecie.

01.02.2024
19:14
farmy solarne
REKLAMA

Oxford PV to firma, która powstała jako spin-out Uniwersytetu Oksfordzkiego. Jej celem jest rozwój i komercjalizacja tzw. tandemowych ogniw perowskitowo-krzemowych. Są to specjalne ogniwa słoneczne, które składają się z dwóch warstw: perowskitowej i krzemowej.

REKLAMA

Perowskit to materiał, który ma wyjątkowe właściwości optyczne i elektryczne, dzięki czemu może pochłaniać więcej światła słonecznego niż krzem. Krzem to tradycyjny materiał, z którego jest zbudowana większość paneli słonecznych. Połączenie obu tych materiałów w jedno ogniwo daje możliwość osiągnięcia znacznie wyższej sprawności niż w przypadku samodzielnego krzemu.

Więcej o energii ze Słońca przeczytasz na Spider`s Web:

Jak działa tandemowe ogniwo perowskitowo-krzemowe?

Ogniwo tandemowe perowskitowo-krzemowe działa w ten sposób, że najpierw światło słoneczne pada na warstwę perowskitową, która pochłania część promieniowania, zwłaszcza w zakresie widzialnym i bliskiej podczerwieni. Następnie światło przechodzi przez warstwę krzemową, która pochłania pozostałą część promieniowania, głównie w zakresie dalszej podczerwieni.

W obu warstwach zachodzi proces fotowoltaiczny, czyli przemiana światła w elektryczność. Elektrony, które są wytwarzane w obu warstwach, są następnie transportowane do zewnętrznych obwodów elektrycznych, gdzie mogą być wykorzystane do zasilania różnych urządzeń.

Jaki jest rekord świata w sprawności tandemowych ogniw perowskitowo-krzemowych?

Rekord świata w sprawności ogniw tandemowych perowskitowo-krzemowych należy do firmy Oxford PV, która we współpracy z niemieckim Instytutem Fraunhofera ds. Systemów Energii Słonecznej osiągnęła niedawno 25 proc. sprawności dla panelu słonecznego o powierzchni 1,68 m2.

To oznacza, że panel ten był w stanie wyprodukować 421 watów mocy z 1,68 m2 powierzchni oświetlonej światłem słonecznym. To znacznie więcej niż typowe panele słoneczne, które produkują około 200-300 watów mocy z tej samej powierzchni. Rekord ten został potwierdzony przez specjalny symulator słoneczny, który naśladuje naturalne warunki oświetlenia.

Dlaczego rekord ten jest ważny?

Rekord ten jest ważny, ponieważ pokazuje, że technologia tandemowych ogniw perowskitowo-krzemowych ma ogromny potencjał do poprawy wydajności i obniżenia kosztów energii słonecznej. Energetyka słoneczna jest obecnie jednym z najtańszych i najbardziej zrównoważonych źródeł energii, które stanowiła trzy czwarte nowych mocy odnawialnych na świecie w 2023 r.

Im wyższa jest sprawność paneli słonecznych, tym więcej energii można wyprodukować z tej samej powierzchni, co oznacza mniejsze zapotrzebowanie na ziemię, materiały i infrastrukturę. To z kolei przekłada się na niższą cenę energii i szybsze przejście do gospodarki niskoemisyjnej i elektrycznej.

Co dalej?

REKLAMA

Firma Oxford PV nie zamierza spoczywać na laurach i zapowiada, że będzie kontynuować rozwój swojej technologii, aby osiągnąć jeszcze wyższe poziomy sprawności. Firma twierdzi, że ma już na swoim koncie rekord 28,6 proc. sprawności dla komercyjnego rozmiaru ogniwa tandemowego perowskitowo-krzemowego i ma jasną ścieżkę do przekroczenia 30 proc. sprawności. Teoretyczna maksymalna wydajność wynosi ponad 43 proc.

Firma planuje również zwiększyć produkcję i poszukiwać nowej lokalizacji dla swojej fabryki, która będzie w stanie produkować jej ogniwa w dużych ilościach. Oxford PV ma nadzieję, że jej technologia stanie się głównym nurtem rynku energetyki słonecznej i przyczyni się do przyspieszenia transformacji energetycznej.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA