REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Nauka
  3. Ekologia

Elektronika bez baterii i ładowarek. Oto przyszłość naszych domowych sprzętów

Urządzenia elektroniczne działające bez baterii, ładowania i kabli to marzenie każdego z nas. Marzenie to może niedługo się spełnić. Naszej elektronice wystarczy zwykłe światło z żarówki, lampy lub okna. Wszystko dzięki Ambient Photonics, amerykańskiej firmie, która opracowała przełomową technologię ogniw słonecznych.

11.02.2024
20:30
Elektronika bez baterii i ładowarek. Oto przyszłość naszych domowych sprzętów
REKLAMA

Firma Ambient Photonics, której inwestorem jest fundusz Climate Pledge Fund firmy Amazon, opracowała unikalne ogniwo słoneczne uczulane barwnikiem (DSSC). Zdaniem producenta jest ono w stanie dostarczyć trzy razy więcej energii niż inne systemy fotowoltaiczne przeznaczone do stosowania w najsłabszych warunkach oświetleniowych np. w zamkniętych pomieszczeniach.

REKLAMA

Ambient Photonics to pionier w dziedzinie tzw. low-light PV (fotowoltaiki niskiego oświetlenia), która pozwala na przetwarzanie energii świetlnej z różnych źródeł, takich jak świetlówki, LEDy, halogeny czy światło dziennie. W przeciwieństwie do tradycyjnych paneli solarnych, które wymagają bezpośredniego nasłonecznienia i są drogie w produkcji, komórki Ambient Photonics są tanie, elastyczne i mogą być drukowane w dowolnym kształcie i rozmiarze, dopasowanym do potrzeb użytkownika.

Więcej technologii i energii ze słońca przeczytasz na Spider`s Web:

Oznacza to, że elektronika zasilana ogniwami słonecznymi Ambient Photonics będzie działać przy każdym świetle wewnętrznym. A ponieważ zaprojektowano je z myślą o zastąpieniu znacznie cięższych, grubszych i bardziej nieekonomicznych akumulatorów oraz baterii, ogniwa słoneczne Ambient Photonics umożliwiają producentom tworzenie bardziej eleganckich produktów.

Przyszłość bez baterii

W dzisiejszym świecie elektronika wymaga ciągłego zasilania, które zbyt często pochodzi z baterii jednorazowych lub akumulatorów. Energia słoneczna od dawna jest opcją dla niektórych urządzeń elektronicznych małej mocy, takich jak kalkulatory czy zabawki, ale dopiero nasze przełomowe osiągnięcia naukowe pozwoliły opracować wysokowydajną technologię ogniw słonecznych do urządzeń przeznaczonych na rynek masowy

- powiedział Bates Marshall, współzałożyciel i dyrektor generalny Ambient Photonics.

W przeciwieństwie do innych, droższych technologii słonecznych, które wymagają nierealistycznie jasnych warunków, ogniwa Ambient Photonics są budowane do rzeczywistych zastosowań przy słabym oświetleniu. 

Zasilanie to metazasób - klucz do umożliwienia producentom elektroniki uwolnienia pełnego, wszechobecnego potencjału urządzeń. Eksploatacja oświetlenia otoczenia jest kluczem do wydajnego i zrównoważonego działania, ponieważ pozwala uniknąć wyrzucania miliardów baterii na wysypiska śmieci i pozwala firmom minimalizować emisję dwutlenku węgla

- mówi Marshall. 

Czekamy na rewolucję

REKLAMA

Dwustronne ogniwo słoneczne Ambient Photonics może zbierać energię świetlną jednocześnie z tyłu i z przodu ogniwa słonecznego. Umieszczone na przykład w pilocie do telewizora będzie zbierać światło niezależnie od tego, czy pilot na stoliku leży na stoliku "twarzą" do góry, czy "twarzą" do dołu.

Ambient Photonics to firma, która ma wizję przyszłości, w której energia słoneczna będzie dostępna wszędzie i dla wszystkich. Technologia Ambient Photonics jest jedną z najbardziej obiecujących i przełomowych technologii bezbateriowej elektroniki, która może zrewolucjonizować wiele dziedzin i sektorów. 

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA