REKLAMA

Pierwsze zdjęcie z Księżyca zostało spiracone na żywo. Sowieci byli wściekli

Kiedy myślimy o podboju Księżyca zwykle przychodzi nam na myśl słynne “mały krok dla człowieka, wielki skok dla ludzkości” Neila Armstronga, który jako pierwszy człowiek postawił stopę na srebrnym globie 20 lipca 1969 r. Jednak zanim Amerykanie spełnili swoje marzenie o lądowaniu na Księżycu, Rosjanie już zdążyli dokonać kilku pionierskich osiągnięć w eksploracji naszego naturalnego satelity.

Misja Artemis - ludzie wracają na Księżyc
REKLAMA

Jednym z nich było pierwsze w historii udane miękkie lądowanie statku kosmicznego na innym niż Ziemia ciele niebieskim, które miało miejsce 3 lutego 1966 r. Była to misja sondy Łuna 9, która przesłała na Ziemię pierwsze zdjęcia z powierzchni Księżyca i udowodniła, że lądowanie na nim jest możliwe.

REKLAMA

Łuna 9, czyli radziecka sonda, która zrewolucjonizowała badania Księżyca

Łuna 9 była częścią radzieckiego programu kosmicznego Łuna, który rozpoczął się w 1959 r. i trwał do 1976 r. Jego celem było zbadanie Księżyca za pomocą bezzałogowych sond, które miały wykonać różne zadania, takie jak uderzenie w powierzchnię, wejście na orbitę, lądowanie, zbieranie próbek, czy rozmieszczenie łazików.

Łuna 9 była dziewiątą sondą z tego programu i pierwszą, która zakończyła się pełnym sukcesem. Poprzednie próby lądowania na Księżycu kończyły się zazwyczaj katastrofą, ponieważ sondy nie miały odpowiedniego systemu hamowania i rozbijały się o twardy grunt. Łuna 9 była wyposażona w specjalną poduszkę powietrzną, która amortyzowała uderzenie i pozwalała sondzie pozostać nienaruszoną.

Więcej o podboju Księżyca przeczytasz na Spider`s Web:

Łuna 9 została wystrzelona z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie 31 stycznia 1966 r. za pomocą rakiety Mołnia. Po kilku dniach lotu sonda zbliżyła się do Księżyca i rozpoczęła manewr lądowania. Na wysokości 75 km uruchomił się system hamujący, który zmniejszył prędkość sondy do około 250 m/s. Na wysokości 25 km sonda została otoczona przez poduszkę powietrzną, która chroniła ją przed tarciem atmosfery księżycowej.

Na wysokości 5 km sonda oddzieliła się od członu napędowego i opadła na powierzchnię. Uderzyła o nią z prędkością około 15 m/s i odbiła się kilka razy, zanim się zatrzymała. Poduszkę powietrzną odrzucono, a sonda ustabilizowała swoje położenie na gruncie za pomocą czterech ruchomych paneli, które przypominały kwiat. Wtedy też uruchomiła się aparatura naukowa i rozpoczęła się właściwa część misji.

Pierwsze zdjęcia z powierzchni Księżyca

Łuna 9 była wyposażona w kamerę fotograficzną, która mogła wykonać czarno-białe zdjęcia otoczenia i przesłać je na Ziemię za pomocą czterech anten telekomunikacyjnych. Zdjęcia były kodowane i wysyłane w postaci sygnałów radiowych, które były odbierane przez radzieckie stacje naziemne. Łącznie sonda wykonała 29 zdjęć, które pokazywały skaliste i piaszczyste tereny Oceanu Burz, w którym wylądowała. Były to pierwsze zdjęcia z powierzchni innego ciała niebieskiego, które dały ludzkości nową perspektywę na nasz układ słoneczny.

Zdjęcia te miały nie tylko ogromne znaczenie naukowe, ale także polityczne. W tamtych czasach trwał zacięty wyścig kosmiczny między Związkiem Radzieckim a Stanami Zjednoczonymi, który był częścią zimnej wojny. Obie supermocarstwa rywalizowały ze sobą w osiąganiu kolejnych rekordów i przełomów w eksploracji kosmosu, które miały świadczyć o ich potędze i prestiżu.

Łuna 9 była kolejnym sukcesem Rosjan, którzy wcześniej wysłali na orbitę pierwszego sztucznego satelitę (Sputnik 1), pierwszego człowieka (Jurij Gagarin) i pierwszą kobietę (Walentina Tierieszkowa). Łuna 9 udowodniła, że lądowanie na Księżycu jest możliwe i dała Rosjanom przewagę nad Amerykanami, którzy dopiero w 1967 r. wysłali swoją pierwszą sondę lądującą na Księżycu (Surveyor 1).

Przechwycone zdjęcie

Ciekawostką jest to, że zdjęcia z Łuny 9 zostały odtworzone i opublikowane przez brytyjski dziennik “The Daily Express” zanim zrobiły to oficjalne źródła radzieckie. Naukowcy z Obserwatorium Jodrell Bank  w Anglii, którzy monitorowali rosyjski statek, zauważyli, że zastosowany format sygnału był identyczny z uzgodnionym na arenie międzynarodowej systemem Radiofax używanym np. przez gazety do przesyłania zdjęć. Skorzystali z pomocy naukowców z Uniwersytetu w Manchesterze, aby je zdekodować i wydrukować. Było to możliwe, ponieważ Rosjanie nie zabezpieczyli swoich transmisji przed podsłuchem.

 class="wp-image-4416173"
Pierwsze w historii zdjęcie zrobione z powierzchni Księżyca. Zostało ono przechwycone przez Brytyjczyków.

Raporty wywiadowcze donosiły później, że Sowieci byli wściekli z powodu tego wycieku.

REKLAMA

Łuna 9, czyli inspiracja dla kolejnych misji księżycowych

Łuna 9 jako pierwszy, sztuczny obiekt ziemski, który udanie wylądował na powierzchni Księżyca, ustanowił nowy etap jego eksploracji. Łuna 9 pokazała, że Księżyc nie jest martwym i nieprzyjaznym światem, ale miejscem, które można zbadać i odwiedzić. Łuna 9 była inspiracją dla wielu naukowców, inżynierów i astronautów, którzy marzyli o dotknięciu Księżyca i odkrywaniu jego tajemnic.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA