REKLAMA

Nowy pomysł na energię z morza. Ten system strawi nawet plastik

Skoro nasze oceany i morza zanieczyszczone są mikroplastikiem, to może warto go wykorzystać do zasilania. Tym tropem idą Amerykanie, którzy chcą stworzyć nowy system zasilania.

26.02.2024 15.29
Nowy pomysł na energię z morza. Ten system strawi nawet plastik
REKLAMA

Ocean to nie tylko ogromna masa wody, ale także żywy ekosystem, w którym znajdują się różne formy życia i substancje organiczne, a nawet mikroplastik i inne zanieczyszczenia. Czy można wykorzystać te zasoby jako źródło energii dla sensorów oceanicznych, które pełnią ważną rolę w monitorowaniu klimatu, bezpieczeństwa i środowiska morskiego? Na to pytanie próbuje odpowiedzieć nowy program DARPA, który nosi nazwę BioLogical Underwater Energy (BLUE).

REKLAMA

Biomasa przekształcona w paliwo

Program BLUE zakłada, że każdy sensor oceaniczny będzie wyposażony w urządzenie, które będzie w stanie przekształcić biomasę morską w paliwo, które następnie będzie zamieniane na energię elektryczną. 

W ten sposób sensor oceaniczny będzie mógł czerpać energię z otaczającego go środowiska, bez konieczności wymiany baterii lub podłączania do zewnętrznego źródła zasilania. Taka metoda zasilania ma zapewnić urządzeniom długotrwałą pracę, bez konieczności serwisowania.

Więcej o niezwykłych pomysłach DARPA przeczytasz na Spider`s Web:

Systemy czujników rozmieszczone w oceanach, w tym systemy montowane na dnie morskim, to urządzenia umożliwiające pomiar temperatury wody, zasolenia i wzorców przepływu. Mają on ogromny ogromne znaczenie w zrozumieniu dynamiki środowisk morskich i monitorowania zmian klimatu morskiego.

Podobne czujniki, zasilane w niekończące się paliwo z biomasy będą mogły też być rozmieszczone przez wojsko w celu np. nasłuchiwania okrętów podwodnych i nawodnych.

Uzyskanie mocy na poziomie akumulatora w sposób ciągły i przy całkowitym zanurzeniu zmieniłoby zasady gry

- powiedział dr Leonard Tender, kierownik programu BLUE. 

Nada się nawet mikroplastik

Program BLUE ma trwać 30 miesięcy i składa się z dwóch etapów. W pierwszym etapie wykonawcy programu będą skupiać się na charakteryzacji mikroskopijnej biomasy morskiej, która może być wykorzystana do wytwarzania energii elektrycznej oraz opracowywać proces przekształcania materiałów wejściowych w energię elektryczną. W drugim etapie zespoły będą projektować, budować i testować prototypy urządzeń zasilających sensorów oceanicznych z biomasy morskiej.

REKLAMA

Biomasa morska to ogół organizmów żywych i martwych, które znajdują się w wodzie morskiej. Biomasa morska jest niezwykle zróżnicowana i bogata w substancje chemiczne, które mogą być przetwarzane na paliwo. Na przykład, rozpuszczona materia organiczna, taka jak cukry, białka i kwasy tłuszczowe, może być rozkładana przez enzymy lub mikroorganizmy na proste związki, takie jak wodór, metan, czy etanol.

Fitoplankton i zooplankton, czyli mikroskopijne rośliny i zwierzęta unoszące się w wodzie, mogą być wykorzystywane jako biomasa, która zawiera chlorofil i inne pigmenty, które mogą być wydzielane i wykorzystane do fotosyntezy lub fotowoltaiki. Nawet mikroplastik, czyli drobne kawałki plastiku, które zanieczyszczają oceany, może być źródłem energii, jeśli zostanie poddany odpowiednim procesom chemicznym lub termicznym.

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA