REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Sprzęt

Naprawy smartfonów będą prostsze i tańsze. Podziękuj Unii Europejskiej

Unia Europejska znowu zmienia rynek smartfonów. Tym razem dowiadujemy się, że Rada UE wzięła się za aspekt naprawy urządzeń mobilnych. Nowe regulacje mają sprawić, że naprawa będzie zdecydowanie bardziej atrakcyjna.

05.02.2024
19:58
Naprawy smartfonów będą prostsze i tańsze. Podziękuj Unii Europejskiej
REKLAMA

Aspekt naprawy smartfonów w ostatnich latach się nieco zmienił. Najpopularniejsi producenci typu Apple i Samsung nawet prowadzą programy samoobsługowych napraw (self repair), dzięki czemu praktycznie każdy może wymienić uszkodzoną część naszego smartfona. Czasami jednak zdarza się, że kupno części zamiennej – szczególnie ekranów w starszych modelach mniej popularnych firm - nie jest opłacalne i zamiast tego lepiej kupić nowy smartfon. Teraz to powinno się zmienić.

REKLAMA

Unia Europejska reguluje naprawy smartfonów. Oto co się zmieni

W listopadzie 2023 Parlament Europejski zdecydował, że wprowadzi bardziej rygorystyczne przepisy w kwestii napraw urządzeń elektronicznych, a teraz Rada Unii kluczowe najważniejsze zmiany. Zdecydowanie najważniejszym postanowieniem jest obowiązek przedłużenia gwarancji po naprawie smartfona przez producenta o dodatkowe 12 miesięcy. Gdyby tego było mało, państwa członkowskie UE w zależności od preferencji mogą wydłużyć ten okres.

Wprowadzenie takiego rozporządzenia powinno sprawić, że smartfony (oraz inne sprzęty elektroniczne) będą zdecydowanie chętniej reperowane. Po naprawie będziemy mogli bowiem liczyć na dodatkową gwarancję i jeśli w tym czasie się coś zepsuje, to bez problemu będziemy mogli naprawić bezpłatnie urządzenie lub wymienić je na nowe.  

Ale to nie wszystko – Unia Europejska w nowych przepisach zakłada, że producenci nie będą mogli zakazywać niezależnym serwisom korzystania m.in. z używanych zamienników. To tyczy się najbardziej Apple’a, ponieważ producent z Cupertino utrudnia naprawy realizowane w nieautoryzowanym serwisie. Dodatkowo wszystkie części zamienne oferowane przez producentów muszą być łatwo dostępne na ich stronach internetowych oraz ich cena ma być "rozsądna", a same naprawy mają być realizowane w nieprzedłużającym się terminie i za rozsądną cenę (jeśli naprawa nie była bezpłatna przykładowo w ramach gwarancji).

Oczywiście, zmiany nie tyczą się wyłącznie smartfonów, ale także innych sprzętów elektronicznych (m.in. RTV, AGD). Zapowiada się, że nowe regulacje pozytywnie wpłyną na naprawy najróżniejszej elektroniki. Szczególnie obowiązek przedłużenia gwarancji o 12 miesięcy (jeśli wybierzemy się do autoryzowanego serwisu producenta) powinien sprawić, że więcej osób będzie decydować się na naprawę zamiast wymianę elektroniki.

REKLAMA

Unia Europejska zmienia smartfony i sprzęt elektroniczny jaki znamy:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA