REKLAMA

Amazon miał jeździć po twoim domu odkurzaczem z kamerą. No ale nie pojeździ

Wielkiego przejęcia nie będzie. Amazon zrezygnował z kupna firmy iRobot, produkującej jedne z najpopularniejszych robotów do sprzątania na rynku, czyli Roomba.

29.01.2024 16.32
iRobot Roomba Combo j7+
REKLAMA

W wakacje 2022 roku pojawiła się informacja, że rynek AGD przejdzie niemałe zmiany, które miały być spowodowane chęcią przejęcia popularnej marki od robotów do sprzątania. To sugerowało, że zamiast iRobotów Roomba będą sprzęty Amazonu, ale po półtora roku firma założona przez Jeffa Bezosa postanowiła wycofać się z wartego ponad miliard dolarów przejęcia. W proces zamieszana jest… Unia Europejska.

REKLAMA

Nie będzie wielkiego przejęcia na rynku AGD. Amazon nie kupi firmy iRobot

Za sprawą biura prasowego iRobot dowiadujemy się, że nie dojdzie do przejęcia producenta popularnych robotów sprzątających przez Amazona. Firma miała zostać przejęta za kwotę 1,4 mld dol., ale w drogę weszła Unia Europejska,.

W listopadzie 2023 roku UE stwierdziła, że transakcja może ograniczyć konkurencję na rynku odkurzaczy automatycznych. W jaki sposób? Organy regulacyjne obawiały się, że przejęcie iRobot mogłoby sprawić, że Amazon może zmniejszyć widoczność konkurencyjnych robotów sprzątających na swojej stronie internetowej (ponieważ na Amazonie dostępne są propozycje konkurencji). Według UE taki krok miałby zmniejszyć konkurencję i "prowadzić do wyższych cen, niższej jakości i mniejszych innowacji na konsumentów".

Co ciekawe, Amazon oraz iRobot mają zupełnie inne stanowisko w tej sprawie, ponieważ w oświadczeniu iRobot twierdzi, że "ta umowa umożliwiłaby Amazonowi inwestowanie w ciągłe innowacje firmy iRobot i wsparcie iRobot w obniżaniu cen produktów, które klienci już uwielbiają". Producent sam potwierdza, że taka decyzja byłaby jeszcze korzystniejsza dla nas, kupujących, ponieważ przejęcie jej mogłoby sprawić, że roboty byłby po prostu tańsze.

Taki wynik pozbawi konsumentów szybszych innowacji i bardziej konkurencyjnych cen, co z pewnością uczyniłoby ich życie łatwiejszym i przyjemniejszym. Takie fuzje i przejęcia pomagają firmom takim jak iRobot lepiej konkurować na globalnym rynku, zwłaszcza z firmami i z krajów, które nie podlegają tym samym wymogom regulacyjnym w szybko rozwijających się segmentach technologii, takich jak robotyka. Nadmierne i nieproporcjonalne przeszkody regulacyjne zniechęcają przedsiębiorców, którzy powinni być w stanie postrzegać przejęcia jako jedną ze ścieżek do sukcesu, a to szkodzi zarówno konsumentom, jak i konkurencji - tym samym, które organy regulacyjne rzekomo starają się chronić.

David Zapolsky, starszy wiceprezes i główny radca prawny Amazon

Amazon do 10 stycznia miał mieć czas na przekonanie Unii Europejskiej do zaakceptowania przejęcia, ale według doniesień portalu Politico gigant e-commerce nie zaproponował żadnego alternatywnego rozwiązania. Przez fakt braku przejęcia Amazon musi zapłacić firmie iRobot opłatę w postaci 94 mln dolarów. Jednocześnie firma musiała zdecydować się na zwolnienie 350 pracowników (ok. 33 proc. firmy) w związku z restrukturyzacją.

REKLAMA

Unia Europejska miesza na rynku sprzętu elektronicznego, oto co się zmieni:

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA