U tysięcy Polaków pojawi się sprzęt AGD Amazonu. Producent robotów Roomba ma nowego właściciela
W branży AGD prawdziwe trzęsienie ziemi. Jedna z największych informatycznych megakorporacji na świecie i jeden z wiodących innowatorów w segmencie smart home kupił właśnie za 1,7 mld dol. jednego z największych i najbardziej innowacyjnych producentów robotów sprzątających. Roomba staje się własnością Amazonu, wraz z resztą iRobota.
Amazon i iRobot ogłosili fuzję, której wartość szacowana jest na około 1,7 mld dol. (61 dol. za akcję, transakcją gotówkową). Warto mieć jednak na uwadze, że w myśl obowiązującego prawa, obie firmy mogą, póki co, złożyć deklarację swoich zamiarów. Te będą teraz analizowane przez urzędników od regulacji rynku, szczególnie pod względem potencjalnego monopolu czy nieuczciwej konkurencji. Można się spodziewać, że analiza potrwa długo - Amazon i iRobot to giganci swoich branż, a takie połączenie sił może znacząco utrudnić konkurencji dalszą egzystencję.
Czytaj też:
Amazon Roomba. iRobot kupiony za 1,7 mld dol.
Amazon, póki co, nie ogłosił żadnych dalszych planów na iRobota. Nie jest więc jasne czy i w jaki sposób platforma Roomba zostanie zintegrowana z platformami Amazonu, w tym Alexa i Fire. Choć już dziś możliwe jest sterowanie robotami głosem właśnie przez Alexę oraz tworzenia w jej obrębie tak zwanych Rutyn (działań zależnych od danych warunków).
Sam iRobot to niewątpliwie wiodący innowator na rynku robotów sprzątających. Rozwija je już od 2002 r., i choć doczekał się wielu naśladowców - zdaniem niektórych, nawet lepszych - to firma nie spoczywa na laurach. Inwestuje przede wszystkim w rozwój sztucznej inteligencji. Amazonu z kolei nikomu przedstawiać nie trzeba. To jedna z największych firm IT na świecie, w tym w kontekście rozwoju chmury i SI, ma też ważną pozycję na rynku smart home za sprawą produktów Echo i Alexy. Na wybranych rynkach popularne są też usługi Amazon Fire (telewizja i platforma smart) oraz inteligentne dzwonki Ring. Można się więc spodziewać, że proces przejęcia będzie jeszcze długo analizowany przez urzędników. Choć na dziś nie słychać głosów, że mógłby być zablokowany.