REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Mapy Google z nową funkcją. Pytasz, co można robić w mieście i dostajesz odpowiedź

Mapy Google otrzymały ciekawą funkcję, dzięki której aplikacja stanie się jeszcze lepszym oprogramowaniem do podróżowania. Zapytasz apki, co można robić w nowym mieście i otrzymasz odpowiedź napisaną przez AI.

01.02.2024
20:25
mapy google nawigacja dane
REKLAMA

Google wrzuca generatywną sztuczną inteligencję do wielu swoich usług. Dosłownie wszędzie gdzie tylko może. Początkowo mieliśmy dostęp do tej technologii w postaci czatbota, następnie rozwiązanie trafiło także do Gmaila, a nawet do aplikacji Wiadomości. Teraz z zapowiedzi firmy jasno wynika, że trafi również do najpopularniejszej aplikacji nawigacji na świecie, czyli do Map Google.

REKLAMA

Pytasz Mapy Google, co możesz zrobić w nowym mieście. I ci odpowiadają

Nowe informacje potwierdzają, że Google wrzucił do aplikacji Map Google duże modele językowe (LLM). Można stwierdzić, że aplikacja częściowo zastąpi przewodnika czy wyszukiwarkę, ponieważ za sprawą sztucznej inteligencji ma sugerować, dokąd można się wybrać.

Google wzbogaciło LLM danymi z ponad 250 milionów miejsc oraz opinii społeczności, tworząc lokalne przewodniki. Dzięki temu Mapy Google mają teraz możliwość udzielania odpowiedzi na pytania związane z restauracjami, atrakcjami lub zakupami. Podobnie jak znane nam czatboty, takie jak ChatGPT, Microsoft Copilot czy Bard Google, tyle że z algorytmami wyuczonymi w tematyce miejsc.

Google tak naprawdę od lat stara się, aby Mapy Google nie służyły wyłącznie jako aplikacja nawigacyjna, która poprowadzi nas z punktu A do punktu B. Oprogramowanie w ostatnich latach bardziej stało się narzędziem przypominającym wyszukiwarkę, tyle że ograniczającym wyniki właśnie do punktów na mapie. Wykorzystanie sztucznej inteligencji wydaje się tutaj oczywiste, żeby ulepszyć funkcję przypominającą wyszukiwarkę.

Początkowo rozwiązanie będzie dostępne wyłącznie dla lokalnych przewodników, którzy współtworzą funkcję wykorzystującą generatywną sztuczną inteligencję do wyszukiwania. Dopiero później opcja zostanie udostępniona większej liczbie użytkowników Map Google, chociaż na początku ograniczy się to do Stanów Zjednoczonych (a jakby inaczej). Nie jest jasne jak bardzo wyniki "wypluwane" przez sztuczną inteligencję będą różnić się od zwykłych zapytań, które dziś możemy wpisać do paska wyszukiwania w aplikacji.

REKLAMA

Więcej o aplikacjach Google przeczytasz na Spider's Web:

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA