REKLAMA

Na rynku asystentów głosowych robi się tłoczno. Ten wkrótce zagości na naszych telefonach

Jeżeli zeszły rok był rokiem chatbotów i generatywnej sztucznej inteligencji, to ten rok jest rokiem asystentów AI. Microsoft zachęcony działaniami Google'a właśnie uruchomił beta testy Copilota w nowej roli - w roli asystenta głosowego, którego można wybrać jako alternatywę dla Asystenta Google i Gemini.

28.02.2024 09.04
Na rynku asystentów głosowych robi się tłoczno. Ten wkrótce zagości na naszych telefonach
REKLAMA

Jedną z opcji, które możemy dostosować w systemie Android jest używany przez nas asystent głosowy. Domyślnie jest to Asystent Google, jednak z łatwością można go wyłączyć lub zamienić na alternatywne rozwiązanie. A jakiś czas temu pojawiły się plotki, jakoby kolejną alternatywą dla Asystenta Google będzie całkiem pojętny ChatGPT.

Jednak tu pojawił się mały problem, gdyż ChatGPT jako asystent będzie do działania prawdopodobnie wymagał subskrypcji ChatGPT Plus. Co w takim wypadku zrobi przeciętny użytkownik? Biorąc pod uwagę, że Copilot (dawny Bing chat) również działa na modelu GPT-4, prawdopodobnie skieruje się do darmowego chatbota Microsoftu. Bo ten wkrótce także będzie jednym z androidowych asystentów głosowych.

REKLAMA

Copilot to asystent nie tylko na Windowsie. Chatbot będzie także androidowym asystentem

Jak poinformował dziennikarz technologiczny Mishaal Rahman na swoim profilu w serwisie X (dawnym Twitterze), w najnowszej aktualizacji wersji beta aplikacji Copilot na system Android pojawiła się opcja ustawienia chatbota jako domyślnego asystenta.

Jednakże (jak można spodziewać się po wersji beta aplikacji), funkcja działa połowicznie. Copilota wywołuje się poprzez przeciągnięcie od rogu ekranu po przekątnej ekranu lub długie naciśnięcie przycisku zasilania. Jednak aplikacja reaguje na akcje poprzez otwarcie ekranu rozmowy i konieczność wpisania zapytania lub własnoręcznego uruchomienia nasłuchiwania. Pod tym względem Copilot jest w tyle za aplikacją Gemini, która ustawiona jako asystent natychmiast rozpoczyna nasłuchiwanie.

Ponadto jak zaznacza Rahman, Copilot "nie korzysta z interfejsów API, które pozwoliłyby mu wykonać zrzut ekranu z bieżącą zawartością ekranu", czyli asystent AI Microsoftu nie jest w stanie odpowiadać na pytania dotyczące treści na ekranie.

Biorąc pod uwagę, że możliwość ustawienia Copilota jako domyślnego asystenta jest dostępna tylko w wersji beta aplikacji, Microsoft prawdopodobnie pracuje nad poprawą jej działania i w finalnej wersji dostępnej w publicznej dystrybucji aplikacji, Copilot będzie w pełni responsywny.

Więcej na temat Copilot:

REKLAMA

Zdjęcie główne: Poetra.RH / Shutterstock

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA