REKLAMA

Oto nowe i potężne GPT-4. OpenAI mówi, że jego model sztucznej inteligencji dorównuje człowiekowi

Po prawie trzech latach gdybania, plotek oraz spekulacji, OpenAI wreszcie prezentuje swój długo wyczekiwany model językowy sztucznej inteligencji. Mowa tu o GPT-4, następcy popularnego i imponującego modelu GPT-3.

14.03.2023 18.03
Oto nowe i potężne GPT-4. OpenAI mówi, że jego model sztucznej inteligencji dorównuje człowiekowi
REKLAMA

14 marca OpenAI oficjalnie ogłosiło model GPT-4. GPT-4 jest modelem multimodalnym - oprócz wiadomości tekstowych akceptuje również obrazy, w odpowiedzi generując tekst - oznacza to, że potwierdziła się jedna z plotek dotyczących nowego modelu SI. Jak piszą badacze OpenAI w pracy opisującej GPT-4, model jest w stanie wykonywać wiele poleceń na poziomie dorównującym człowiekowi.

REKLAMA

OpenAI oficjalnie prezentuje GPT-4. Co potrafi nowy model?

Do przetestowania możliwości modelu OpenAI wykorzystało różne egzaminy, przez które obowiązkowo muszą przejść uczniowie i studenci w Stanach Zjednoczonych. W większości testów SI wykazało zadowalającą skuteczność, a w sporej części z nich osiągnęło wyniki powyżej 80 proc.

OpenAI przetestowało model pod względem jego możliwości w językach innych niż angielski. Do tego celu badacze wykorzystali benchmark Pomiar masowego wielozadaniowego rozumienia języka (Massive Multitask Language Understanding, MMLU). W benchmarku MMLU GPT-4 wykazuje większą skuteczność w języku polskim niż GPT-3.5 w języku angielskim - a to właśnie na GPT-3.5 oparto ChatGPT.

Skuteczność GPT-4 w benchmarku językowym

OpenAI pokusiło się też o zaprezentowanie możliwości modelu pod względem identyfikowania treści prezentowanych na obrazkach. W jednej z prób badacze proszą sztuczną inteligencję o wytłumaczenie, dlaczego zdjęcie z serwisu Reddit jest zabawne.

Obraz przedstawia opakowanie adaptera "Kabla Lightning" z trzema panelami.
Panel 1: Smartfon ze złączem VGA (duże, niebieskie, 15-pinowe złącze używane zwykle w monitorach komputerowych) podłączony do portu ładowania.
Panel 2: Opakowanie adaptera "Kabla Lightning" z obrazkiem przedstawiającym VGA.
Panel 3: Zbliżenie złącza VGA z małym złączem Lightning (używanym do ładowania iPhone'ów i innych urządzeń Apple) na końcu.
Humor w tym obrazie pochodzi z absurdu podłączania dużego, przestarzałego złącza VGA do małego, nowoczesnego portu ładowania smartfonów.

Z kolei w innym przykładzie GPT-4 zostaje zapytany o wyjaśnienie obrazka zawierającego mapę świata ułożoną z nuggetsów.

Ten mem to żart, który łączy dwie niepowiązane ze sobą rzeczy: zdjęcia Ziemi z kosmosu i nuggetsy z kurczaka.
Tekst mem sugeruje, że poniższy obrazek jest pięknym zdjęciem ziemi z kosmosu. Jednak w rzeczywistości jest to zdjęcie nuggetsów z kurczaka ułożonych tak, aby przypominać mapę świata.
Humor w tym memie pochodzi z nieoczekiwanego zestawienia tekstu i obrazu. Tekst tworzy oczekiwanie majestatycznego obrazu Ziemi, ale obraz jest w rzeczywistości coś przyziemnego i głupiego

Jednocześnie OpenAI zastrzega, że GPT-4 posiada te same ograniczenia i cierpi z tych samych powodów, co poprzednie modele GPT. Mowa tu konkretnie o - jak nazwali to badacze - "halucynowanie faktów": tworzeniu treści bezsensownych lub nieprawdziwych oraz popełnianiu błędów w rozumowaniu.

Ponadto GPT-4 został poddany modyfikacjom, które mają sprawić, że model będzie odmawiał wykonania poleceń powiązanych z nieetycznymi, niemoralnymi i niebezpiecznymi zapytaniami. Jednak mimo to przyznają, że metody obejścia zabezpieczeń takie jak np. skrypt DAN mogą działać na model.

OpenAI wdrożyło różne środki i procesy bezpieczeństwa w procesie tworzenia i wdrażania GPT-4, które zmniejszyły jego zdolność do generowania szkodliwych treści. GPT-4 może jednak nadal być podatny na ataki i exploity lub "jailbreaki", a szkodliwe treści nie są źródłem ryzyka. Dokładne dostrojenie może zmodyfikować zachowanie modelu, ale podstawowe możliwości wstępnie wytrenowanego modelu, takie jak potencjał do generowania szkodliwej zawartości, pozostają ukryte.

- piszą badacze

Co ciekawe, równolegle do premiery GPT-4 Microsoft opublikował nowy wpis na blogu Binga. Potwierdza on, że Prometeusz - model odpowiedzialny za działanie nowego Binga jest oparty właśnie o GPT-4.

REKLAMA

Obecnie GPT-4 dostępny jest jedynie dla subskrybentów ChatGPT Plus. Aby otrzymać dostęp do API GPT-4 osoby zainteresowane muszą zapisać się do kolejki poprzez specjalny formularz na stronie OpenAI.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA