REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Oprogramowanie

Jak właściwie działa nowy Bing? Microsoft uchylił rąbka tajemnicy

Chatbot Microsoftu to rewolucja w świecie wyszukiwarek, która na myśl wielu przywodzi ChatGPT. Przed premierą nowego Binga wielu zakładało, że model stojący za nim to w rzeczywistości GPT-4. Żadna z teorii nie jest trafna, poza jedną: Bing używa najlepszego modelu OpenAI.

23.02.2023
8:01
Jak właściwie działa nowy Bing? Microsoft uchylił rąbka tajemnicy
REKLAMA

Przed upublicznieniem nowego Binga projekt owiany był tajemnicą, dlatego pojawiło się wiele pytań i plotek. Najważniejsze pytanie brzmiało: jakiego modelu używa sztuczna inteligencja Binga? Początkowo mówiło się, że wykorzystano nowy model językowy, nad którym od dawna pracuje OpenAI - GPT-4. Inna plotka głosiła, że będzie on zintegrowany z ChatGPT. Jednak obie teorie były do pewnego stopnia, przestrzelone.

REKLAMA

7 lutego Microsoft oficjalnie zaprezentował efekt swojej współpracy z OpenAI, nowego Binga. Jednocześnie dowiedzieliśmy się, że za inteligentnym chatem wyszukiwarki stoi zupełnie nowy model Prometeusz (ang. Prometheus). Jak właściwie działa SI, nazwana imieniem tytana, który stworzył człowieka z gliny i łez, a następnie przemycił ludzkości ogień? Koncern uchylił rąbka tajemnicy.

Nowy Bing to nie GPT-4 ani ChatGPT. To zupełnie nowy Bing

Historia Prometeusza zaczyna się w połowie zeszłego roku, kiedy to OpenAI zaprezentowało Microsoftowi swoje nowe dzieło: model językowy GPT-3.5. To usprawniony model GPT-3, który również leży u podstaw działania popularnego ChatGPT. GPT-3.5 został zoptymalizowany do uzupełniania tekstu, co oznacza, że może generować dłuższe i bardziej spójne teksty niż GPT-3.

Czy to oznacza, że ChatGPT i Prometeusz działają na tym samym modelu językowym? Otóż nie. Prometeusz jest oryginalną technologią obu firm, jedynym w swoim rodzaju modelem językowym, który łączy w sobie potencjał GPT-3.5, indeks, rankingi i dane posiadane przez Bing w jedno, spójne narzędzie.

Wyszukiwarka i model językowy sztucznej inteligencji nie są jedynymi elementami chatbota Microsoftu. Zauważmy, że w przeciwieństwie do ChatGPT, chat Bing uczy się w rzeczywistym czasie o nowych, szybko zmieniających się wydarzeniach. Za utworzenie swego rodzaju pomostu, przekaźnika pomiędzy oboma modułami odpowiada element, który koncern z Redmond nazwał "Bing Orchestrator" (lub Orkiestrator Binga, jeżeli trzymamy się Prometeusza).

 class="wp-image-3360662"
Jak działa Prometeusz? Fot. Microsoft
REKLAMA

Orkiestrator koordynuje dostarczanie istotnych i świeżych informacji do modelu, umożliwiając mu udzielenie odpowiedzi na pytania. Prometeusz sam w sobie nie jest w stanie otrzymać danych z Bing, dlatego całemu procesowi towarzyszy Orkiestrator, zapewniający dane dla modelu, które SI przetwarza, by dać ci odpowiedź.

Dzięki Orkiestratorowi chat Bing jest w stanie nie tylko podać gotową odpowiedź na zapytanie, ale i przypisać fragment do konkretnego źródła.

REKLAMA
REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA