REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych ma stanąć w Oklahoma City. Amerykańskie Zabrze ma ambitne plany

Myślisz „wielkie miasto”, widzisz wieżowce. Drapacze chmur opuszczają jednak największe metropolie – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Teraz to dawna prowincja pręży muskuły.

29.01.2024
19:11
oklahoma city
REKLAMA

Kiedy spojrzy się na listę najwyższych budowli na świecie, zobaczy się, że Stany Zjednoczone od dawna nie są już liderem. Megalomania to obecnie domena krajów arabskich, które w ten sposób chcą podkreślić swoją finansową siłę i nowoczesną twarz. Amerykanie najwyraźniej stwierdzili, że co mieli pokazać, to pokazali w XX w. i dziś wyścig na metry jest im niepotrzebny. Ale nie zgadzają się z tym mniejsze miasta i często w ten sposób chcą pokazać, że teraz nadszedł ich czas.

REKLAMA

Pokazuje to przykład stolicy stanu Oklahoma – Oklahoma City. Według statystyk miasto zamieszkuje niecałe 700 tys. mieszkańców, co plasuje je na 20. miejscu pod względem liczby ludności w Stanach Zjednoczonych. Czyli to takie amerykańskie Zabrze, które w Polsce też jest 20.

Oklahoma City szybko się jednak rozwija, więc miejscowi deweloperzy postanowili podkreślić wzrost imponującą budowlą - najwyższym wieżowcem w USA

Jak do tej pory 10 największych wieżowców w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Nowym Jorku i Chicago. Liderem jest One World Trade Center mierzące 541 m. Tę poprzeczkę Legends Tower chce przeskoczyć, na dodatek pewnie i zdecydowanie. Wieżowiec według planów ma mierzyć przeszło 581 m.

We wnętrzu ogromnej wieży znalazłby się hotel, apartamenty do zamieszkania, restauracje oraz sklepy. Eksperci cytowani przez CNN zastanawiają się, czy w stosunkowo niedużym jak na USA mieście znajdzie się tylu chętnych, aby wykupić sporą przestrzeń w wieżowcu. Stojący za przedsięwzięciem inwestorzy z Matteson Capital wierzą jednak, że miasto będzie dalej się rozwijać i chętnych nie zabraknie. Nową halę za 900 mln dol. dostaną koszykarze Oklahoma City Thunder, więc wieżowiec wpisywałby się w rozbudowę Oklahoma City.

Planowany wygląd Legends Tower

Na Spider's Web piszemy o wyjątkowych polskich budynkach:

W Polsce tego trendu na razie jeszcze nie ma. Na razie

Najwyższe inwestycje to ciągle domena Warszawy. W stolicy mamy najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej, dzięki 310 m Varso Tower. Mający mieć 174 m warszawski The Bridge to w tej chwili najwyższy planowany wieżowiec budowany w kraju. Ale inni chcą ambitnie gonić.

Wzorem Oklahoma City idzie Rzeszów, gdzie stanie 161 m apartamentowiec Olszynki Park. Będzie to trzeci najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Bez cienia szydery wieżowiec jest dowodem na rosnące możliwości Rzeszowa. W wielu rankingach już plasuje się w pierwszej 10. najlepszych polskich miast do życia, a według The Warsaw Institute Review stolica Podkarpacia jest szczególnym przykładem miasta, w którym dokonano „zdumiewających osiągnięć w dziedzinie poziomu życia mieszkańców”.

Rzeszów i Podkarpacie stawiają na innowacje. Bardzo dynamicznie rozwija się przemysł związany z lotnictwem, informatyką i nowymi technologiami. (…) Rzeszów to miasto gdzie studiuje najwięcej studentów w UE w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców.

- przyznawał prezydent Konrad Fijołek.

Co więcej: Rzeszów w 2022 r. był liderem zarówno pod względem przyrostu naturalnego jak i migracji wewnętrznych. „Można więc go śmiało określić liderem tego demograficznego wyścigu” – pisał Forbes. Śmiało można więc założyć, że 161-m apartamentowiec nie będzie ostatnim słowem Rzeszowa.

REKLAMA

Mniej optymistyczny jest Poznań, ale i tam powstaje rekordzista – 116 m AND2 będzie najwyższym budynkiem w stolicy Wielkopolski. W Gdańsku zaś ruszy budowa 99 m Big Boy’a, który według wcześniejszych planów mierzyć miał aż 212 m. Ostatecznie jednak jego rozmiary znacząco okrojono i chyba na szczęście, wszak wieżowiec będzie znajdował się blisko morza, na Przymorzu. Stojąc na plaży, nie będzie widziało się bliskiej wysokiej zabudowy.

Warto wspomnieć też o Chorzowie, gdzie powstanie kosmiczny wieżowiec - też rekordzista, bo będzie to najwyższy budynek w tym śląskim mieście.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA