Najwyższy budynek w Stanach Zjednoczonych ma stanąć w Oklahoma City. Amerykańskie Zabrze ma ambitne plany
Myślisz „wielkie miasto”, widzisz wieżowce. Drapacze chmur opuszczają jednak największe metropolie – przynajmniej w Stanach Zjednoczonych. Teraz to dawna prowincja pręży muskuły.
Kiedy spojrzy się na listę najwyższych budowli na świecie, zobaczy się, że Stany Zjednoczone od dawna nie są już liderem. Megalomania to obecnie domena krajów arabskich, które w ten sposób chcą podkreślić swoją finansową siłę i nowoczesną twarz. Amerykanie najwyraźniej stwierdzili, że co mieli pokazać, to pokazali w XX w. i dziś wyścig na metry jest im niepotrzebny. Ale nie zgadzają się z tym mniejsze miasta i często w ten sposób chcą pokazać, że teraz nadszedł ich czas.
Pokazuje to przykład stolicy stanu Oklahoma – Oklahoma City. Według statystyk miasto zamieszkuje niecałe 700 tys. mieszkańców, co plasuje je na 20. miejscu pod względem liczby ludności w Stanach Zjednoczonych. Czyli to takie amerykańskie Zabrze, które w Polsce też jest 20.
Oklahoma City szybko się jednak rozwija, więc miejscowi deweloperzy postanowili podkreślić wzrost imponującą budowlą - najwyższym wieżowcem w USA
Jak do tej pory 10 największych wieżowców w Stanach Zjednoczonych znajduje się w Nowym Jorku i Chicago. Liderem jest One World Trade Center mierzące 541 m. Tę poprzeczkę Legends Tower chce przeskoczyć, na dodatek pewnie i zdecydowanie. Wieżowiec według planów ma mierzyć przeszło 581 m.
We wnętrzu ogromnej wieży znalazłby się hotel, apartamenty do zamieszkania, restauracje oraz sklepy. Eksperci cytowani przez CNN zastanawiają się, czy w stosunkowo niedużym jak na USA mieście znajdzie się tylu chętnych, aby wykupić sporą przestrzeń w wieżowcu. Stojący za przedsięwzięciem inwestorzy z Matteson Capital wierzą jednak, że miasto będzie dalej się rozwijać i chętnych nie zabraknie. Nową halę za 900 mln dol. dostaną koszykarze Oklahoma City Thunder, więc wieżowiec wpisywałby się w rozbudowę Oklahoma City.
Na Spider's Web piszemy o wyjątkowych polskich budynkach:
W Polsce tego trendu na razie jeszcze nie ma. Na razie
Najwyższe inwestycje to ciągle domena Warszawy. W stolicy mamy najwyższy budynek w całej Unii Europejskiej, dzięki 310 m Varso Tower. Mający mieć 174 m warszawski The Bridge to w tej chwili najwyższy planowany wieżowiec budowany w kraju. Ale inni chcą ambitnie gonić.
Wzorem Oklahoma City idzie Rzeszów, gdzie stanie 161 m apartamentowiec Olszynki Park. Będzie to trzeci najwyższy budynek mieszkalny w Polsce. Bez cienia szydery wieżowiec jest dowodem na rosnące możliwości Rzeszowa. W wielu rankingach już plasuje się w pierwszej 10. najlepszych polskich miast do życia, a według The Warsaw Institute Review stolica Podkarpacia jest szczególnym przykładem miasta, w którym dokonano „zdumiewających osiągnięć w dziedzinie poziomu życia mieszkańców”.
Rzeszów i Podkarpacie stawiają na innowacje. Bardzo dynamicznie rozwija się przemysł związany z lotnictwem, informatyką i nowymi technologiami. (…) Rzeszów to miasto gdzie studiuje najwięcej studentów w UE w przeliczeniu na 1 tys. mieszkańców.
- przyznawał prezydent Konrad Fijołek.
Co więcej: Rzeszów w 2022 r. był liderem zarówno pod względem przyrostu naturalnego jak i migracji wewnętrznych. „Można więc go śmiało określić liderem tego demograficznego wyścigu” – pisał Forbes. Śmiało można więc założyć, że 161-m apartamentowiec nie będzie ostatnim słowem Rzeszowa.
Mniej optymistyczny jest Poznań, ale i tam powstaje rekordzista – 116 m AND2 będzie najwyższym budynkiem w stolicy Wielkopolski. W Gdańsku zaś ruszy budowa 99 m Big Boy’a, który według wcześniejszych planów mierzyć miał aż 212 m. Ostatecznie jednak jego rozmiary znacząco okrojono i chyba na szczęście, wszak wieżowiec będzie znajdował się blisko morza, na Przymorzu. Stojąc na plaży, nie będzie widziało się bliskiej wysokiej zabudowy.
Warto wspomnieć też o Chorzowie, gdzie powstanie kosmiczny wieżowiec - też rekordzista, bo będzie to najwyższy budynek w tym śląskim mieście.