REKLAMA

Oto najwyższe budynki świata. Rekordzista jest jeden, ale chcą go strącić z piedestału

500 metrów dzieli najwyższy polski budynek od tego najwyższego na całym świecie. Prawdziwy rekordzista od lat trzyma się mocno, ale za jego plecami dzieje się naprawdę sporo.

18.06.2023 05.03
najwyższe budowle
REKLAMA

Pod względem wysokości, XX wiek to dominacja Stanów Zjednoczonych. Właśnie tam stały najwyższe budynki świata. Wszystko jednak zmieniło się w XXI wieku i palmę pierwszeństwa zaczęła dzierżyć Azja. W ich "wyścigu do nieba" mieliśmy zobaczyć gospodarczy rozwój regionu. Obecnie Ameryka może pochwalić się tylko jednym wieżowcem w TOP 10 - i to na dalszych miejscach.

Czytaj także:

- Iran pokazał wojskowy komputer kwantowy. Możesz go kupić na Amazonie
- To już końca radia. Telewizja go nie zabiła, ale właśnie pojawił się ostateczny przeciwnik
- Pokochasz tę funkcję WhatsAppa. Komunikator dodaje nowy typ wiadomości

REKLAMA

Najwyższy budynek świata - Burdż Chalifa

Budowa rozpoczęła się jeszcze w 2004 roku, by po pięciu latach wieżowiec został oddany do użytku. Do dziś mierząca 828 metrów konstrukcja jest najwyższą, jaka została zbudowana przez człowieka. W dostaniu się z parteru na górę pomaga winda, która pokonuje 163 pięter. Wieżowiec znajduje się w Dubaju, w Zjednoczonych Emiratach Arabskich.

Z tronu Burdż Chalifa zdetronizować próbują dwie konstrukcje będące w budowie. Mowa tu o Jeddah Tower w mieście Dżudda w Arabii Saudyjskiej oraz Dubai Creek Tower. Pomysłodawcy tych inwestycji chcą przekroczyć barierę 1000 metrów, ale jak się okazuje nie jest to takie łatwe i prace się przeciągają. Szczególnie złowieszczo prezentuje się szkielet Jeddah Tower.

Na drugim miejscu mamy Merdeka 118 w Kuala Lumpur. Co ciekawe, wciąż czekamy, aż ten budynek zostanie w całości oddany do użytku. To już dosłownie kwestia dni. Kształt 678,9 m budowli jest nieprzypadkowy. Nawiązuje ona do gestu, który wykonał Tunku Abdul Rahman, ogłaszając niepodległość Malezji wyciągniętą do góry dłonią.

Na trzeciej pozycji znajdziemy Shanghai Tower z Chin. Budynek mierzy 632 m i został oddany do użytku w 2015 roku. Do czasu giganta z Malezji była to druga najwyższa budowla świata.

Ciekawym przykładem jest Abradż al-Bajt, czyli hotel w Mekce, znajdujący się blisko Świętego Meczetu. Kiedy patrzymy na ten wieżowiec, w głowie mamy raczej XIX czy XX wiek, i ówczesną pogoń drapaczy chmur. Abradż al-Bajt wygląda tak, jakby śmiało mógł znaleźć się na ulicach Nowego Jorku czy Chicago. Wyróżniałby się jednak tam wzrostem, bo to wszak czwarta najwyższa budowla świata, mogąca pochwalić się 601 m wysokości całkowitej. Skończona w 2012 jakże różni się od innych kolosów.

Dość retro prezentuje się również Ping An Finance Center w Shenzhen. Różnica pomiędzy czwartym a piątym miejscem jest niewielka, bo chiński biurowiec mierzy 599,1 m.

Dalej mamy:

  • Lotte World Tower – Seul – 554,5 m
  • One World Trade Center – Nowy Jork – 541,1 m
  • Guangzhou CTF Finance Centre oraz Tianjin CTF Finance Centre – Chiny – 530 m
  • China Zun – Pekin – 527,7 m

Najwyższy budynek w Polsce

REKLAMA

Rekordzistą przez lata był Pałac Kultury i Nauki w Warszawie, który wraz z iglicą mierzy 237 m. Aż w końcu przerósł go Varso Tower – 310 m biurowiec mieszczący się również w stolicy. Co ciekawe, to także najwyższy budynek w Unii Europejskiej. Gdyby patrzeć na cały kontynent i uznać, że zaliczamy Rosję, to najwyższy jest Lakhta Center w Petersburgu, który ma 462 m.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA