REKLAMA

To już koniec radia. Telewizja go nie zabiła, ale właśnie pojawił się ostateczny przeciwnik

Benefit dla radia czy rozwój historii w złym kierunku? Słuchacze są podzieleni wobec nowej prezenterki nie tylko zasilanej sztuczną inteligencją, ale i stworzonej na wzór prawdziwej spikerki. A amerykańskie przedsiębiorstwo planuje wprowadzenie prezenterów AI w kolejnych radiostacjach.

15.06.2023 07.59
To już koniec radia
REKLAMA

O zastępowaniu dziennikarzy przez generatywną sztuczną inteligencję słyszeliśmy już nie raz i nie dwa - i to nie tylko w kontekście hipotetycznych sytuacji. Wystarczy przytoczyć niedawne kontrowersje wokół serwisu CNET czy świeży przypadek Gamurs Group, właściciela serwisów takich jak Dot Esports czy Destructoid.

Jak pokazuje przykład pewnej amerykańskiej radiostacji, dziennikarstwo radiowe również może zostać oddane w ręce generatywnej AI. Co ciekawsze, generatywna AI za mikrofonem została stworzona jako klon pracującej w radiostacji spikerki.

REKLAMA

Spikerzy zostaną zastąpieni przez sztuczną inteligencję? Technologia już tu jest

We wtorek 13 czerwca amerykańska radiostacja Live 95.5, mająca swą siedzibę w Portland w stanie Oregon, ogłosiła wprowadzenie na antenę AI Ashley. AI Ashley to sztucznie wygenerowana prezenterka radiowa, wykorzystująca głos prawdziwej spikerki - Ashley Elzinga, i duży model językowy GPT-4 do generowania treści.

AI Ashley będzie na antenie codziennie pomiędzy godziną 10 a 15 czasu lokalnego, a działaniem prezenterki będzie zarządzać jej pierwowzór, Ashley Elzinga, która według zapewnień stacji nadal pracuje dla Live 95.5. Przy każdej wypowiedzi wygenerowanej przez sztuczną inteligencję, AI Ashley rozpoczyna zdanie od przedstawienia się, tak aby słuchacze mieli świadomość, że mają do czynienia z SI.

Jest to sytuacja hybrydowa, w której będziemy mieć tradycyjną Ashley podczas niektórych segmentów, a będziemy mieć AI Ashley podczas innych segmentów. W przypadku, gdy AI Ashley będzie nadawać, tradycyjna Ashley może robić coś w społeczności, zarządzać postami w mediach społecznościowych lub pracować nad zasobami cyfrowymi, lub innymi elementami związanymi z pracą.

- powiedział Phil Becker, wiceprzewodniczący ds. treści w Alpha Media, spółce zarządzającej Live 95.5

Stacja do działania wykorzystuje nie tylko model językowy GPT-4 i głos Ashley Elzinga. Istnienie AI Ashley jest możliwe dzięki narzędziu RadioGPT, które nie tylko tworzy własne playlisty czy ramówkę, ale także samodzielnie analizuje treści publikowane w internecie - w tym w mediach społecznościowych. RadioGPT potrafi na podstawie owych treści wyróżniać trendy i newsy, a połączenie z API modeli GPT od OpenAI pozwala mu opisywać je w krótki i angażujący słuchacza sposób.

REKLAMA

Decyzja Live 95.5 o wprowadzeniu na antenę AI Ashley spotkała się z mieszanymi uczuciami. Część komentatorów na Twitterze z aprobatą, postrzegając nową technologię, jako wsparcie dla spikerki i szansę na usprawnienie jej pracy. Jednocześnie na radiostację wylała się fala niepochlebnych komentarzy, w tym nazywających decyzję "brakiem szacunku dla radia" i "zrewolucjonizowaniem radia w zły sposób".

Według serwisu TechCrunch Alpha Media planuje stworzyć kolejnych prezenterów AI, podobnych do AI Ashley.

REKLAMA
Najnowsze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA