REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Czy zmniejszać temperaturę w domu na noc? Oto, co na ten temat mówi nauka

Czy zmniejszać temperaturę w domu na noc? Czy korzystać z termostatu? Czy jeśli zmniejszymy temperaturę w domu na noc, to czy rano nie wydamy więcej pieniędzy na jego ogrzanie? W sezonie grzewczym te pytania są bardzo ważne. Sprawdziliśmy, co na ten temat mówi nauka.

10.12.2023
10:53
Zimą Polacy mogą stracić dostęp do sieci komórkowej
REKLAMA

W niejednym polskim domu trwa o tej porze roku dyskusja. Gorące rodzinne spory dotyczą ustawiania temperatury w domu. Jaka powinna być ta idealna i najlepsza, która sprawi, że rachunki nie przyprawią nas o zawał serca? Oto argumenty, które pozwolą wygrać każdy rodzinny spór na ten temat.

REKLAMA

Przede wszystkim, jaka temperatura jest idealna w domu? Na to pytanie nie ma jednoznacznej odpowiedzi. Światowa Organizacja Zdrowia sugeruje jednak zimą w mieszkaniu minimum 18 stopni Celsjusza. Poniżej tego zagrożone jest nasze zdrowie. Podobnie mówią przepisy polskiej Inspekcji Pracy. Optymalna temperatura w miejscu pracy wynosi zdaniem inspekcji 20 – 22,8 stopni Celsjusza.

Więcej ważnych i ciekawych tematów o oszczędzaniu energii znajdziesz na Spider`s Web:

Fizyka mówi wprost

No dobrze, ale co z temperaturą w nocy? Czy powinniśmy utrzymywać stałą temperaturę w domu przez całą dobę? Postanowiliśmy spojrzeć na problem od strony naukowej. Co na ten temat mówi fizyka? No cóż, tu nie ma miejsca na swobodną interpretację. Jeśli chcesz zaoszczędzić na rachunkach z energię, zmniejszaj ogrzewanie na noc.

Według nauki utrzymywanie stałej temperatury w domu w dzień i w nocy nie jest najbardziej oszczędnym rozwiązaniem, ponieważ zależy ono od różnicy temperatury między wnętrzem a zewnętrzem. Im mniejsza różnica między temperaturą wewnątrz a na zewnątrz domu, tym mniej ciepła ucieka przez izolację. Oznacza to, że w nocy, gdy temperatura na zewnątrz jest niższa, utrzymanie niższej temperatury wewnątrz domu wymaga mniejszej ilości energii.

Oczywiście, nie chodzi o to, żebyś marzł w nocy, ale o to, żebyś znalazł optymalną temperaturę, która zapewni ci komfort i oszczędność. Obniżenie temperatury o kilka stopni na noc zazwyczaj nie wpłynie negatywnie na samopoczucie, a pozwoli zaoszczędzić energię.

Ile można zaoszczędzić?

No dobrze, ale co z porankiem kiedy to chcemy podwyższyć temperaturę w mieszkaniu? Czy nie zużyje to większej ilości energii w rezultacie pozbawiając nas oszczędności z nocy? Nie, nie obawiajmy się z tego powodu wyższych rachunków. Oszczędności z nocy są zazwyczaj dużo większe niż dodatkowe zużycie rano.

REKLAMA

Optymalne ustawienia termostatu zależą od wielu czynników, tj. izolacja domu, rodzaj systemu grzewczego, lokalna pogoda i preferencje komfortu cieplnego mieszkańców. W praktyce utrzymanie nieco niższej temperatury w nocy, gdy dom jest mniej aktywnie używany może przyczynić się do oszczędności energii. Warto również zauważyć, że komfort cieplny mieszkańców odgrywa ważną rolę. Zbyt znaczne obniżenie temperatury może prowadzić do dyskomfortu i wpływać na zdrowie. Dlatego ważne jest znalezienie równowagi między oszczędzaniem energii a zapewnieniem komfortu mieszkańców.

Według amerykańskiego Departamentu Energii możesz zaoszczędzić aż 10 proc. na kosztach ogrzewania regulując termostat o 2-4 stopnie przez 8 godzin dziennie. 

REKLAMA
Najnowsze
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA