REKLAMA
  1. Spider's Web
  2. Technologie
  3. Biznes

Tak działa fotobalkonika. To nowy sposób oszczędzania energii i zmniejszania rachunków

Na swoim balkonie w bloku lub kamienicy możesz produkować zieloną energię elektryczną. To fotobalkonika, zestaw paneli fotowoltaicznych, które zamieniają promienie słoneczne w prąd. Fotobalkonika to propozycja dla osób, które mieszkają w blokach i nie mają możliwości zainstalowania tradycyjnej instalacji fotowoltaicznej na dachu.

04.12.2023
14:05
Tak działa fotobalkonika. To nowy trend, który pozwala oszczędzać energię i zmniejszyć rachunki
REKLAMA

Coraz więcej osób i przedsiębiorstw szuka sposobów wykorzystania energii odnawialnej i obniżenia kosztów opłat za prąd. Jednym z takich rozwiązań jest fotobalkonika, która pozwala na przekształcenie własnego balkonu w miejsce, w którym będzie wytwarzana energia elektryczna. Dzięki temu rozwiązaniu oszczędzić można nawet 40 proc. na rachunkach w skali roku. Choć nie będzie to łatwe.

REKLAMA

Jak działa fotobalkonika?

Fotobalkonika to system montażowy paneli fotowoltaicznych, który pozwala na umieszczenie ich na balustradzie balkonu pod kątem 90 stopni. Panele są podłączone do gniazdka elektrycznego na balkonie i dostarczają prąd do domowej sieci energetycznej. Dzięki temu można zmniejszyć zużycie prądu z sieci dystrybucyjnej i obniżyć rachunki za energię. Fotobalkonika jest bezpieczna i łatwa w montażu, a także posiada wszelkie niezbędne certyfikaty. Użytkownik może na bieżąco monitorować wydajność i zużycie energii za pomocą dedykowanej aplikacji na smartfonie.

O innych sposobach na zaoszczędzenie energii przeczytasz na Spider`s Web:

Zalety i wady fotobalkoniki

Zaletą fotobalkoniki jest to, że można ją dopasować do swoich potrzeb i możliwości. Niestety system ma też kilka wad. Największą jest cena i konieczność zainwestowania kilku tysięcy złotych. Jedna z firm dostarczających energię elektryczną ma w ofercie trzy warianty mocy instalacji: 0,4 kWp, 0,8 kWp i 1,6 kWp. Każdy z nich składa się z odpowiedniej liczby paneli fotowoltaicznych, inwertera, kabli i systemu montażowego. W zależności od wybranego wariantu koszt całego zestawu wraz z dostawą i montażem oraz uruchomieniem wynosi odpowiednio 4999 zł, 6499 zł i 7499 zł.

Aby skorzystać z oferty, należy również posiadać gniazdko elektryczne na swoim balkonie oraz balustradę o długości minimum 3,5 m. Warunkiem jest także posiadanie zgody wspólnoty lub spółdzielni, a to może nie być łatwe.

Ile można zaoszczędzić dzięki fotobalkonice?

W zależności od wybranego wariantu mocy instalacji, rocznego zużycia prądu i warunków, w jakich instalacja będzie pracować, można obniżyć rachunki za prąd nawet o 40 proc. w skali roku. Przykładowo, dla gospodarstwa domowego o rocznym zapotrzebowaniu na energię elektryczną 2 200 kWh, wybierając instalację o mocy 1,6 kWp, można zaoszczędzić około 900 zł rocznie. Oznacza to, że zwrot z inwestycji nastąpi po około 8 latach.

Wyliczenia do powyższych założeń zostały przygotowane dla odbiorców rozliczających się na zasadach net-billingu oraz dla niezacienionej, południowej ekspozycji paneli fotowoltaicznych na balkonie. Do kalkulacji zostało wzięte roczne zapotrzebowanie na energię elektryczną gospodarstwa domowego: 2200 kWh, przy cenie za energię elektryczną pobraną w wysokości 0,41zł/kWh, oraz przy cenie za energię elektryczną oddaną wyznaczoną na podstawie wartości RCEm na rok 2023.

Fotobalkonika to nie tylko oszczędność, ale także ekologia

Korzystając z fotobalkoniki, nie tylko zmniejszamy swoje wydatki na prąd, ale także przyczyniamy się do ochrony środowiska i klimatu. Produkcja energii elektrycznej z paneli fotowoltaicznych nie emituje dwutlenku węgla ani innych szkodliwych substancji.

REKLAMA

Dzięki temu ograniczamy nasz ślad węglowy i wspieramy rozwój odnawialnych źródeł energii. Fotobalkonika to więc rozwiązanie, które łączy w sobie ekonomię i ekologię, a także daje nam niezależność i komfort.

Pamiętać natomiast musimy, że odniesienie największych korzyści zagwarantuje nam jedynie dobre położenie balkonu od południowej strony oraz spora inwestycja.

REKLAMA
Najnowsze
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Aktualizacja: tydzień temu
Zobacz komentarze
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA